Při přijímání vozidla do prodeje áčka kontroulují „107 parametrů“. Aspoň se tím všude chlubí. Při pátraní po informacích ohledně sledovaných parametrů na mne vyskočil jeden článek, ve kterém autor přesě popisuje, jak to s tou kontrolou vlastně je. A protože nemá cenu objevovat již objevené, s laskavým svolením autora si dovolím tento článek citovat v plném znění bez jakýchkoliv úprav. Jedná se o delší článek, ale seznam kontrolovaných parametrů je také dlouhý, tudíž určitě stojí za přečtení.
PŘEVZATO Z BLOGU http://www.dfens-cz.com/index.php
Checkujeme AAA checklist
Vydáno 12. 08. 2012 (14300 přečtení)
Učinil jsem v posledních týdnech zase jednu zkušenost s AAA Auto, kterou nebudu nijak rozsáhle rozebírat. Také jsem se podíval na video o dámě, co si koupila Fiat Punto v edici Rychle a zběsile, tedy bez funkčních brzd. Spolu s mojí předchozí a podotýkám ne zrovna pozitivní zkušeností mě to přimělo podívat se na to, co vlastně autobazar AAA na těch autech domněle kontroluje.
Jedná o seznam 107 „technických parametrů“, které AAA podle jejich vlastních slov důkladně kontroluje. Podíval jsem se na to a musím říci, že to nepůsobí důvěryhodným dojmem.
Zdroj: AAA Auto
1. Seznam obsahuje položky, které nelze zkontrolovat.
Například bod „009. Zapalování“. Zapalování nelze u moderních aut prakticky zkontrolovat, lze pouze identifikovat stav, kdy například nepálí jeden válec. Kromě toho, u dieselových motorů žádné zapalování není, ale i na nich je „důsledně kontrolováno“ 107 bodů. Stejně tak bod „004. Hadice sání“. Nelze je prakticky zkontrolovat, a to ani vizuálně na neporušenost, protože jsou pod zakrytováním motoru a jsou vidět pouze částečně. Podobně „010. Katalyzátor“ a „104. Modulátor automatické převodovky“.
Bod „041. Mac Pherson náprava“ vyvolává otázku, jak je postupováno u vozidel s jiným typem náprav, například s paralelogramem.
Bod „067. Homokinetický kloub“ právě ve spojení s „068. Manžety homokinetického kloubu“. Homokinetický kloub 067 je skryt pod manžetou 068, i kdyby se manžeta odstranila, stejně na tom není nic vidět. Homokinetický kloub zkontrolovat nelze, lze snad sledovat některé projevy opotřebeného nebo poškozeného kloubu během zkušební jízdy. „070. Soukolí a ložiska“ v kapitole Poháněná náprava je opět utopie, není jasné, jaká soukolí. Zkontrolovat ložiska nejde, jedině za cenu jejich demontáže, která je někdy destruktivní.
„044. Brzdový válec a posilovač“ – opět dvojice černých skříněk, buď fungují, nebo ne a pak se mění jako celek, většina výrobců jejich opravy nedoporučuje. Nelze je ani zkontrolovat. „048. Třmeny a bubny“ (brzd), nekontrolovatelné bez demontáže.
„076. Kvalita chladiva“ v souvislosti s klimatizací postrádá smysl, protože chladivo nemá význam upouštět a zkoumat. Atd.
2. Seznam obsahuje položky, které nejsou srozumitelné.
Bod „054. Vodící táhla“ v kolonce Řízení. Nemám představu, co si pod tím představit. Patrně výsledek otrockého překladu anglického „trailing arm“, ale to je rameno. Ramena by mělo smysl zkontrolovat, ano, ale ta v seznamu nejsou. Bod „040. Pouzdra“ ve spojitosti s pérováním nedává smysl. Není mi jasné, jaká pouzdra. Důsledek překladu slova „bushes“ z angličtiny, to jsou ovšem silentbloky, silentbloky ale v kontrolním seznamu nejsou. Ještě že to přeložili takto, mohli také napsat „křoví“. „055. Spojovací tyč řízení“ mi pro většinu mainstreamové automobilové produkce nic neříká, případně je to řídící tyč.
U mnoha položek je sice uvedeno, co se má zkontrolovat, ale schází informace, jaké vlastnosti to má mít. Za všechny – „007. Výfuk.“ Hledáme, že tam výfuk je? Že tam je a není netěsný? Zkorodovaný?
Poněkud komicky vypadá bod „083. Elektrická sedadla“.
„096. Body, kdy je přeřazeno“… co to asi je?
3. Seznam obsahuje položky, které sice lze zkontrolovat, ale je k tomu třeba speciální vybavení.
„001. Chod motoru“ je velmi obecné. Může zahrnovat test „motor jde/motor nejde“, ale také velmi rozsáhlý rozbor, který se neobejde bez diagnostického zařízení a různých měřících prostředků. „002. Kontrola emisí“ vyžaduje emisní tester. Bod „052. Palivové čerpadlo“ vyžaduje tlakoměr, tlakovou hadici a specifickou redukci, a tabulku hodnot, jaké plnící tlaky mají různá čerpadla poskytovat, což není úplně snadno dostupné vybavení. Bod „071. Vibrace a mrtvé chody“ v kapitole týkající se poháněné nápravy se patrně dotýká vůlí nápravy (opět patrně otrocký překlad z angličtiny, dead lift), kvalifikované nalezení vůlí vyžaduje detektor vůlí náprav a školeného mechanika. „059. Seřízení“ v souvislosti s řízením zřejmě znamená geometrii náprav, je potřeba zařízení ke zkoušce geometrie, nářadí k jejímu seřízení (což může být někdy poměrně násilný akt zahrnující autogen) a schopného mechanika, který umí geometrii nastavit. „008. Svíčky“ – demontáž a kontrola nedává mnoho smyslu. Podle svíček a jejich stavu se dá poznat mnoho, je na to třeba odborníka a jejich demontáž nemusí být právě snadná.
4. Seznam neobsahuje položky, které jsou podstatné.
Čitelnost a shoda VIN a čísla motoru
Únik oleje z motoru (zkontrolovat vizuálně, nesmí odkapávat)
Únik kapaliny se servořízení (nesmí být)
Funkce servořízení
Vůle v řízení (orientačně lze zjistit velmi snadno otáčením volantem)
Airbagy (správná fce kontrolky)
Vyčtení paměti chybových kódů různých řídících jednotek, což je otázka několika málo minut
Skla
Koroze nosných částí
Modifikace a tuning
Pozitivně hodnotím přítomnost bodu „065. Otvírání víčka nádrže“, protože na to většina zákazníků zapomene a pak se dostane při cestě z bazaru do situace, že jim nejde odemknout nádrž.
5. Podle kontrolního seznamu nelze účinně zkontrolovat žádný automobil.
Hlavní a pro mně nejzávažnější chybou seznamu je, že nespecifikuje, co se vlastně má kontrolovat. Je účelem zkontrolovat, zda vozidlo má pneumatiky, nebo zda jsou pneumatiky ojeté? Seznam je formulovaný tak, že podle něj lze s pozitivním výsledkem zkontrolovat v podstatě jakékoli vozidlo, které je alespoň částečně kompletní.
Další vlastností seznamu je chaotičnost. Položky jsou řazeny za sebe podle toho, k jakému celku vozidla patří. Tak ale nikdo auto neprohlíží. Praktický technik by si úkony rozdělil do skupin podle způsobu prohlídky (zkušební jízda, statická prohlídka, prohlídka na zvedáku, kontrola dokladů) a při kontrole například na zvedáku postupoval nějakým směrem, třeba odpředu dozadu. To tady nejde, protože se hned pod sebou například nacházejí body „009. Zapalování“ (obvykle pod kapotou přístupné shora) a „010. Katalyzátor“ (na spodku vozu, přístupný odspodu). Podle kontrolního seznamu AAA by musel pobíhat kolem auta jako mechanická myš a trvalo by mu to velmi dlouho. Toto uspořádání seznamu ve mně vyvolává pochybnost, zda seznam vůbec někdy někdo prakticky používá.
Kontrolní seznam také důsledně míchá zásadní věci s naprosto nepodstatnými. Například bod „062. Ozdobné lišty“ je zbytečný, protože to není třeba kontrolovat, to zvládne zákazník sám a lépe.
Co s tím nadělat
Fiat Punto v odkazovaném klipu z TV Nova by kontrolou nejspíš prošel. Sporné body:
„047. Hadice a potrubí brzd“ – hadice a potrubí brzd bylo většinou přítomno. Tedy OK.
„035. Neporušenost rámu“ not applicable, protože Punto nemá rám
„043. Brzdová kapalina“ tam evidentně nějaká byla, jinak by netekla. Také OK.
Navíc auto má zimní gumy, takže je zcela bezpečné.
Mimochodem zaznamenjte vyjádření manažera jménem Harant, který prohlásil, že nedovede říci, v jakém stavu je auto teď, ale že zkušební jízda byla absolvována v pořádku. Zde spekuloval na to, že při pozdějším eventuálním soudním řízení nebude prokazatelné, kdo vady na autě způsobil. U toho setrval, i když měl na drátě televizi. Divím se, jak může bý někdo takhle natvrdlý. Daleko lépe by udělal, kdyby prostě řekl: „Ano, došlo k selhání našich kontrolních mechanismů. Vyšetříme, jak se to mohlo stát a učiníme opatření. Zákaznice od nás obdrží jiné auto… atd.“. Divák by si chrochtal. Happy end ve většině domácností zaručen, „podívej, mámo, ty jsou solidní“.
Na mně celý „kontrolní seznam“ působí takovým dojmem, že opráskli dokument používaný někde v cizině a existuje pouze formálně za účelem marketingu, protože jak řečeno, k efektivní kontrole vozidla není příliš použitelný. Budu optimista a budu doufat, že se jedná pouze o souhrn kontrolního seznamu pro veřejnost, zatímco interní checklist AAA je v pořádku.
O tom, co znamená výše rozebraná kontrola 107 bodů pro zákazníka, si udělejte názor sami. Těchto „107 bodů“ je významnou částí marketingové strategie AAA a pokud se tam vypravíte, uslyšíte o nich mnohokrát. Jakkoli chápu, že prodávat něco, co je opotřebené a ojeté je vždy ošemetná záležitost a AAA Auto je v jejich byznysu v nelehké pozici, pořád platí, že pokud někdo deklaruje, že provádí nějakou kontrolu vozidel při výkupu, měla by ta kontrola dávat alespoň elementární smysl.
11.08.2012 D-FENS
LINK: http://www.dfens-cz.com/view.php?cisloclanku=2012081202
AUTOR: D-FENS
]]>
V minulém příspěvku jsme rozebírali neexistující vozy, které se nám snaží áčka nabídnout. K nim se váže další lež, kterou začali áčka používat v poslední době. Když si na některém s inzertních serverů (sauto.cz, tipcars.cz) vyfiltrujete určitý vůz dle vašich požadavků (model, ročník, typ paliva…), většinou bude na začátku nabídky tento neexistující vůz – příklad z sauto.cz ze dne 3.9.2012 – Chevrolet Spark 0.8i, r.v. 2006, najeto 70 447, 1. majitel, serviska, cena 50.000,- Kč. Ale jako prodejce nejsou uvedeny áčka, ale jiná firma – v tomto případě je to „1 1 Nejlepší autopůjička s.r.o.“. I po zobrazení inzerátu nic nenapovídá tomu, že se jedná o áčka. V inzerátu jsou pouze informace o vozidle, telefonický kontakt, výhody úvěrů ve srovnání s bankou – mimochodem absolutně nepravdivé , adresu prodejce v něm nenajdete. Opět je cílem pouze to získat první kontakt se zájemcem a dostat zákazníka na pobočku. Zájemce celý natěšený zavolá, pracovník/-ce CALL centra potvrdí přítomnost vozidla na bazaru, dá adresu, zájemce vyrazí a … dojede do áček. Druhým aspektem je také to, že áčka tímto obchází obchodní podmínky inzertních serverů, které nařízují, že uváděná cena má byýt při platbě hotově, protože i kdyby toto vozidlo náhodu existovalo, uvedená cena je pouze na ůvěr a cena při platbě v hotovosti je úplně jiná, samozřejmě vyšší.
]]>Typický přiklad: Škoda Octavia 1.9 TDi 74kW, r.v. 2006, najeto do 100.000 km, po prvním majiteli, s klimatizací cena hotově 130.000,-, na úvěr 90.000,-. Ideální vůz, řeknete si. Na první pohled zajímavé, po brouzdání internetem by jste však meli vystřízlivět. Takový vůz za a) NEEXISTUJE (a když tak jedině v áčkách), anebo za b) takový vůz se do prodeje přes bazary nedostane, takovéto vozy se prodávají v rodině připadně si je prodejci rozeberou pro sebe. Cíl je jediný a to DOSTAT ZÁJEMCE NA POBOČKU!!! Za každou cenu, jakýmkoliv způsobem. Z fotografie se rok výroby vozidla opravdu poznat nedá a na fotografiích vypadají všechna auta hezky (teda pokuď to není opravdový vrak). Člověk na druhé straně drátu vám klidně bude lhát, nemá s tím nejmenší problém. Po příjezdu přijde věta typu „Áaa, bohužel vozidlo se před půl hodinkou prodalo.“ (nebo něco podobného) a vaše telefonické ujišťování o přitomnosti vozu na té konkrétní pobočce vezme za své. Když se kvůli vysněnému vozu trmácíte dvě hodiny přes různé kotěhůlky, jste pak náchylnější přijmout i jiný vůz, dražší, případně jiných parametrů. Seriózní prodejce ojetých vozů by vám měl nabídnout rezervaci na domluvu po dobu cesty (něco ve smyslu „Jó, vy k nám vyrážíte? A za jak dlouho vás máme čekat? Za 3 hoďky? Tak já vám ho podržim do čtyřech, kdyby jste se měli někde zdržet, zavolejte, domluvíme se…“) ]]>