1) Motory s Trionikem 5 mají řízenou klapku sání jen ve variantě s protiskluzem TCS. Ostatní ji mají ovládanou mechanicky, myslím proto, že Trionic 5 algoritmy na snižování čerpacích ztrát touto cestou nemá. Až Trionic 7 u B205/235.
2) Trionic 5 byl v roce 1993 první systém, který integroval přeplňování do řízení ostatních funkcí, ostatní to ale časem dohnali. Bosch ME7 z roku 1999 umí řídit jak sání a turbo, tak navíc proměnné časování ventilů. Poslední motor vyvinutý Saabem, 2.8V6t, používá jednotku Bosch ME9.
3) Ionizační detekce pracuje s dodávkou 80V a detonaci od samozápalu rozeznává spíše z doby a průběhu přeběhu napětí než z jeho intenzity. Také tuto funkci už konkurence nějaký čas používá. Napětí výboje u SDI není 150 ale 40kV, což je stále dost, ale energie jiskry je vzledem k extrémně krátké době trvání poměrně nízká a i v běžném provozu je třeba ji opakovat (jednotky milisekund), což má svá technologická úskalí. Tlak ve válci zvyšuje energii potřebnou k zážehu, což kapacitní zapalování u turba z principu znevýhodňuje, generace B207 (SportSedan, Vectra C) se vrátila k jednoduššímu a spolehlivějšímu indukčnímu systému.
Ad Vectra – jde o motor vyvinutý v triu Saab, Opel, GM USA za spolupráce Lotusu. Je zcela jiné a modernější konstrukce (hliníkový blok, ostřik pístů aj.) a ze zkušeností to vypadá na návrat k bytelnosti starých motorů Saab.
Ad účinnost při nízkém zatížení – zde ještě hraje roli kompresní poměr: jeho celkem nízkou statickou hodnotu kolem 9:1 za provozu značně zvyšuje tlak turba, odtud lepší účinnost. Při nízkém zatížení dynamická hodnota klesá a účinnost s ní. Ideální je proto spojení turba s přímým vstřikem – ochlazování spalovacího prostoru sníží riziko detonací a umožní statickou kompresi zvýšit. Při nízkém zatížení komprese neklesá tak nízko (2.0 TFSI 10,5:1) a výsledkem je nižní spotřeba. Pod kapotou Saabu jsme takový motor viděli loni ve Fankfurtu, bohužel se zdá že naposled.
Ještě jednou díky za skvělý článek. Držím palec Saabu i Saabistům.
]]>Děkuji, dělám co můžu 🙂
]]>Bohužel mantinely mých technických znalostí jsou značně úzké, takže něco bych asi musel vidět na vlastní oči abych to pochopil, ale pointu jsem pobral (doufám 🙂 )
]]>