Dnes jsem na toto téma našel zajímavý článek. Zbytečné se rozepisovat…
http://247wallst.com/autos/2016/03/30/more-reasons-for-volkswagen-to-flee-us-market/
]]>Mnoho lidi nedikaze prelozit vyznam anglickeho slova „premium“. Pritom to neni nic sloziteho. V primem prekladu je to „kvalitativne vytecny“. Vysvetlit se tento pojem da take „cenove, ci podle zkusenosti zakazniku hodnotnejsi vyrobek nebo sluzba“.
Slovo „premium“ se v dnesni dobe vyuziva velice casto v marketingu mnohych automobilek. Zda se, ze cim vickrat je slovo „premium“ zdurazneno, tim vice je vyrobek premiovy a s tim i drazsi. Teda aspon v ocich mozneho zakaznika. Otazkou vsak zustava, nakolik je toto „premium“ skutecne a nakolik pouze imaginarni. Prave slova „skutecne a imaginarni“ jsou zde klicovymi. Chapani premiovych rysu automobilu je z vetsiny hlavne subjektivni zalezitosti a tyto rysy mohou byt prave pouze imaginarni.
V casopisu Tekniikan Maailma me zaujalo vysvetleni pojmu „premium“. ”…siinä on ominaisuuksia, joista kuluttajat ovat valmiita maksamaan tietyn hintalisän yli saman kokoluokan perushintojen. Premium ei ole laadun synonyymi, vaan kyse on enemmänkin laadun tunnusta, joka saavutetaan materiaaleilla tai edistyksellisellä tekniikalla.” (rysy, za ktere je ve stejnem segmentu zakaznik ochoten priplatit. Premium neni synonymem kvality, sle spise jde o presvedceni zakaznika o kvalite na zaklade pouzitych materialu a techniky).
Ziskat uplne vycerpavajici a uspokojujici odpoved na otazku co je premiova trida a ktere automobilky do ni patri neni mozne. Zalezi take na tom, v ktere casti sveta se prave nachazime. Chapani automobilky, jeji hodnoty a image se casto lisi. Nedavno jsem na sluzebni ceste do USA v letadle cetl clanek v Automobile News, zabyvajici se prave premiovymi automobilkami. Zde byl vycet znacek, ktery me osobne dost zaujal. Podle daneho platku jsou premiovymi znackami: AlfaRomeo, Audi, BMW, Cadillac, Jaguar, Lancia, Land Rover, Lexus, Maserati, Mercedes-Benz, Mini, Porsche, Saab, Volvo. Tento vycet mi utkvel v pameti a podle vseho nezaujal pouze me, protoze po navratu zpet do Evropy jsem nasel clanek v dennim tisku zabyvajicim se prave tim z Automotive News. Platek navic usporadal anketu, ve ktere se ctenari mohli vyjadrit, ktera ze automobilka do premiove tridy patri a ktera ne.
Prave v denniku IltaSanomat jsem nasel tabulku, odpovedi podle ni doslo pres 11000 a podle finu jsou premiove automobilky tyto. Poradi podle doslych hlasu:
1. Land Rover
2. Cadillac
3. Maserati
4. Porsche
5. Jaguar
6. Lexus
7. Mercedes-Benz
8. BMW
9. Lancia
10. Saab
Nejzajimavejsi podle meho jsou „propadlici“, znacky kteri zde nepovazuji za premiove. Pouze 14% hlasu dostala Alfa Romeo. Osobne bych ji mezi premii, hlavne diky bohate historii bez rozmysleni zaradil. 13% dostala, podle meho pravem, znacka Mini. Jiz jeji historie napovida, ze v zadnem pripade nejde o premiovou znacku, i kdyz vyuziva techniku jine premiove znacky. Nejvetsim prekvapenim jsou vsak znacky Audi a Volvo. Oba dostali shodne 11% hlasu. Prave vysledek Volvo a Audi zde hlasite napovida, ze neco na tom subjektivnim chapani premiove tridy bude. Take, co je skutecna a co imaginarni „premiovka“.
Verim, ze kazdy z nas mame svuj vlastni zebricek premiovych znacek.
]]>1. Subaru Forester 101
2. Volvo XC60 101
3. Toyota RAV4 85
4. Honda C-RV 82
5. BMW 3-sarja 61
6. BMW 5-sarja 57
7. Skoda Octavia 49
8. Suzuki SX4 48
9. Volkswagen Tiquan 46
10. Audi A4 37
]]>Tento blog pisu jako reakci mazani nepohodlnych prispevku na diskuzi auto.cz. Davam zde moznemu ctenari moznost dale necist, pokud ho dany predmet nezajima.
Jadrem tohoto specifickeho problemu byl clanek, kde redaktori auto.cz obhajovali svuj vyber viteze ankety COTY. V nasledujici diskuzi jsem vetu od vety rozebral reakci Tomase Kovarika a timto poukazal na jeho absurdni argumentaci na dane tema. Poukazal jsem na fakt, ze zmineny autor nezna cesky ekvivalent k frazi „Value for money“ a kritizoval jsem jeho vyber pristi ankety, kde mel jiz jasneho viteze v podobe automobilu, ktery jeste nebyl ani oficialne predstaven a nikdo nezna jeho mozne soupere. Timto jsem Tomase Kovarika oznacil za predstavitele dnesni generace neschopnych „redaktoru“ pracujiciho pro nejhorsi automobilovou periodiku na trhu, ktera zamerne prekrucuje fakta. Jelikoz moje rekce v diskuzi byla vymazana, doslovny text jiz nejsem schopen nabidnout. Platek „Svet Motoru“ jsem, pokud si vzpominam, ve sve reakci nezminil.
V kazdem pripade jsem se v dane reakci vyhybal jakychkoli osobnich nadavek. Vse bylo, ac primo, vecne napsano. Jak jsem jiz zminil, reakce byla nasledovne z diskuze vymazana. Jednu vec vsak musim uznat, Tomas Kovarik me poctil rekci v podobe emailu. Tuto reakci povazuji za ukazku jesitnosti spojenou s zpusoby hodnymi casu pred rokem 1989.
Mozny ctenar by mel mit na pameti, ze auto.cz je VEREJNYM PORTALEM a na diskuzi auto.cz NENI VEREJNE ZAKAZANO KRITIZOVAT provozovatele daneho webu.
Zde copy/paste z vynatku zmineneho emailu:
nemám nejmenší potřebu ani chuť s vámi na stránkách auto.cz diskutovat a protože styl, jakým jste to udělal vy, je mi cizí a doslova se mi hnusí, raději vám píši tento osobní mail.
Pokud neznáte pravidla ankety Auto roku, těžko s vámi polemizovat, a pokud je znáte, tak stylem jaký jste zvolil v diskuzi pod článkem Jak hlasovali redaktoři auto.cz se s vámi bavit nehodlám.
„To, že se tam nemístně opíráte do mé osoby, přestože se vůbec neznáme, je vaše věc, nicméně urážet se nenechám. To, že se však nemístným způsobem opíráte do Auto Tipu, se mě však velice dotklo. V tomto čtrnáctideníku pracuji polovinu svého života, pro vaši informaci 20 let, což už něco znamená pro mě i pro ten časopis. To, že Svět motorů je nezpochybnitelná jednička na trhu již 67 let všichni v branži vědí a že stávající šéfredaktor Zbyšek Pechr odvádí skvělou práci, stejně jako to že Auto Tip je hned za ním – v čtenosti, nákladu atd. Auto Tip je na trhu již 23 let a pod vedením šéfredaktora Vítězslava Kodyma si také vede velmi dobře.
Takže nevím, odkud pramenily vaše informace a urážky mého mateřského média. Nicméně styl vašeho mailu byl pro mě neslučitelný s pravidly slušně vedené diskuze a z výše uvedených důvodů jsem váš příspěvek nechal smazat. Pokud budete v obdobném duchu pokračovat také v jiných diskuzích, nechám zablokovat váš přístup úplně. Žijeme v demokratické zemi, kde má každý právo vyjevit svůj názor a já vám ten váš neberu, nicméně napříště se mnou komunikujte buď přímo a férově, nebo raději vůbec. Nic ve zlém, ale ten druhý případ bude asi pro nás oba lepší.
Budu samozřejmě rád, pokud na tento mail konstruktivně zareagujete, ale nenutím vás k tomu ani nevyzývám. Stejně tak se neskrývám za žádné nicky, ale naplno se podepisuji a přikládám na sebe i mobil, pokud byste se se mnou chtěl na dané téma pobavit ústně.“
Za meho dlouholeteho pusobeni „za velkou louzi“ byla kritika me prace , osoby i zamestnavatele kazdodennim jevem, ktery patri ke kazde zdrave demokraticke spolecnosti. Kolegove i podrizeni vzdy s usmevem tvrdili. „It’s your job. You just have to suck it up.
Takze, pokud byl mozny ctenar schopen tento text precist az sem, pokud se text dostal az k Tomasi Kovarikovi, potom by mel „suck it up“. Take by si mel uvedomit, ze kvalita a kvantita jdou pouze zridka ruku v ruce a Auto Tip (Bild) neni vyjimkou. Take, pokud delam neco spatne tyden, je to v ramci moznosti omluvitelne. Pokud vsak neco delam sptane 20 let, potom jde o slendrian.
P.S. v emailu bylo i zahlavi, ktere jsem neuvedl a podpis + telefonni cislo Tomase Kovarika, ktery jsem pro jeho ochranu vynechal.
Formu verejne reakce na email Tomase Kovarika jsem vybral proto, ze vse zacalo jako verejna reakce/kritika na verejny clanek na auto.cz. Tomas Kovarik by rad, abych ferove a kontruktivne zareagoval. Ferove a konstruktivne je podle meho reagovat verejne, nikoli osobnim emailem.
Na zaklade zpusobu hodnych totalitni spolecnosti na auto.cz, je dost mozne, ze tento text je mym poslednim textem na portalu auto.cz, ktere pri jeho vzniku byvalo nejlepsim na ceske siti. Bohuzel, dnes neni nez dalsim bulvarnim platkem, jednim z mnoha jeho provozovatele.
]]>
Zatimco misto vyroby teplaku skoro nijak neovlivnuje jejich prodeje v jine zemi, ci na jinem kontinentu, vysi prodeju automobilu ovlivnuje tento faktor vice nez vsechny ostatni faktory dohromady. V Japonsku bude nejprodavanejsi automobil domaci vyroby, v USA take a v Evrope tomu bude stejne. Porovnavat kvalitu evropskych automobilu podle prodeju v evropskych zemich produkujicich automobily je nesmysl. Stejne jako hledani nejlepsiho japonskeho automobilu sve tridy podle prodeju v Japonsku.
Tedy status domaci automobilky je nepopiratelny. V Japonsku, ani v USA se z prodeju nedozvime ktery automobil dane tridy je lepsi nez ten druhy. Na techto trzich lze pouze srovnavat pomer ceny a nabizene hodnoty nabizenych vyrobku. Zde se dostavam k podstate tohoto blogu. V Evrope lze castecne urcit, ktery vuz nizsi stredni je podle jeho prodeju tou nejlepsi nabidkou diky sve nabizene hodnote. Je vsak treba najit si vhodny trh. Cesky trh rovnou obejdeme, zde je trh znacne ovlivnen domacim vyrobcem a jeho majitelem. Nemecky mluvici trhy nam nabidnou stejnou vypovedni hodnotu jako ten japonsky. Jsou ale trhy, ktere jsou pouze minimalne ovlivnene. Trh recky, portugalsky, norsky a finsky. Tudiz trhy bez vlastni domaci automobilky, neovlivnene vlasteneckym citenim a silnym PR automobilek. Z nich ale musime vyradit trhy recke a portugalske. I kdyz nejsou ovlivneny vlastni automobilkou, jsou limitovany nizkou kupni silou obyvatel. Pokud chceme zjistit, ktery automobil (napr.) nizsi stredni nabizi nejlepsi hodnotu pro jeho budouciho majitele, musime na sever. Zde vsak upustime od Norska. Duvodem je jeho poloha. Norske kralovstvi, ac silne orientovane socialnim zabezpecenim sveho obyvatelstva, je silne orientovane na zapad. Zustava nam Finsko. Ano, prave finsky trh je tim spravnym obrazem jak si na tom ktery automobil opravdu stoji. Poloha Finske Republiky je na rozhrani (politickeho) vychodu a zapadu. Kupni sila obyvatel je dostatecne silna, zaroven je tato severska zeme zamerena socialne. Neni divu, ze prave Finsko bylo vyhlaseno jako zeme s nejlepsi zivotni urovni v r. 2010. Finsko nema svoji vlastni automobilku produkujici osobni vozy nizsi stredni tridy. Takze mame neovlivneny trh, bez politickych ci vlasteneckych predsudku a zaroven dostatecne financne kryty.
Podle celoevropskych statistik je nejprodavanejsim vozem nizsi stredni tridy Volkswagen Golf. Je vsak take nejlepsi nabidkou v dane tride? Najde se vuz, ktery dokaze byt hodnotnejsi koupi?
V Evrope zije (zaokrouhlene) 800M obyvatel. Z nich nejdriv musime odecist 150M rusky mluvicich (evropska cast Ruska+Ukrajina), kteri zpravidla v statistikach evropskych prodeju chybi. Zustava nam 650M. V takoveto Evrope se v roce 2011 proda (znovu zaokrouhlene) 12M automobilu. Z nich znacka Volkswagen cini cca 1,5M automobilu. Takze cite teoreticky by kazdy osmy novy automobil prodany v Evrope mel byt po znackou VW. Ano v cele Evrope ma Volkwagen 12% podil na trhu. Toto cislo vsak o cele Evrope a postaveni Volkswagenu moc nerika. Duvodem je to, ze z 650M obyvatel (oklesteneho) kontinentu je 100M (zaokrouhlene) nemecky mluvicich. V nemecky mluvicich zemich ma Volkswagen skoro monopolni postaveni na trhu z osobnimi automobily. Zde jeho podil je bezmala 37%. Takoveto monopolni postaveni na nejvetsim automobilovem trhy Evropy znacne zkresluje skutecne postaveni teto znacky.
Proto je treba referencniho trhu s automobily. Neuvlivneneho nicim (skoro) a nikym. Ale zpatky k nizsi stredni. Zatimco v Nemecku je VW Golf prodejni jednickou s ohromnym naskokem a temer monopolnim postavenim, ve Finsku stoji s podilem 4,5% na skvelem druhem miste. Takze Volkswagne Golf neni tim nejlepsim, co lze v nizsi stredni za dany peniz koupit. Jeden vuz se dostal pred nej. Tim nejprodavanejsim automobilem na tomto referencnim trhu je nase ceska Skoda Octavia. Mistni dovozce, nejstarsi dovozce automobilu, spolupracujici se Skodou uz od roku 1947 dokazal vytvorit oklestenim nabidky od zbytecnych a prave ve Finsku neprodejnych motorizaci vynikajici prodejni artikl, ktery s podilem 4,7% na trhu stoji na miste nejvyssim.
Je to neljepsi evropsky automobil nizsi stredni? Nebo pouze nejprodavanejsi? Jelikoz jde o trh nicim neovlivneny, kde vsechny nabizene automobilky stoji na stejne „startovni care“….doplnte sami.
Jeste Top 10. Nejprodavanejsich automobilu ve Finsku:
1. Skoda Octavia
2. Volkswagen Golf
3. Toyota Avensis
4. Nissan Qashqai
5. Ford Focus
6. Volkswagen Passat
7. Opel Astra
8. Kia Cee’d
9. Audi A4
10. Ford Mondeo
]]>Etiene: Ahoj Jacquesi, cim ted vlastne jezdis?
Jacques: No, vis ja mam …….hmmm……..ho..o A4. Ale uz jsem slysel o Ho..u A7, to je pry delo!!!
Takze panove z Audi. Uz klasik jednou rekl….Ucit se, ucit se, ucit se… Ja pridam, nemcina neni svetovym jazykem, ucte se jazykum, abyste nebyli za takove hlupaky, za jake jste se predvedli v Parizi. Pro ty, kteri si zatim nenasli v prekladateli Étron francouzsky znamena….H…o.
Abych se zastal „umelcu“ z Inglostadtu, uz se neco podobneho stalo. Mitsubishi muselo prejmenovat sve Pajero na spanelskem trhu na Montero. Pajero ve spanelstine znamena neco kolem masturbace.
Podobne na tom byla Toyota a jeji vyborne MR2 na francouzskem trhu. MR2 se francouzky cte „mérde“, coz je v prekladu docela blizko prehmatu dne od Audi.
I Honda pojemovala svuj Jazz puvodne Fitta. Pozdeji tento model prejmenovala na Fit a na nekolika trzich na nam znamy Jazz. Se jmenem Fitta Honda doslova narazila ve Svedsku, Dansku a Norsku, kde Fitta je velice vulgarnim oznacenim damskeho prirozeni.
Audi E-tron (étron) :))
Tolik jen narychlo napsane tady z Parize.
]]>Nemyslim, ze kdokoliv z nas zna presne technicke parametry pomalu prichazejiciho „zazraku“ z Wolfsburgu, ale nove informace zacinaji prosakovat. Ma snad jit o hybridni model Golfu TDI, ktery by mel byt schopen ujet urcitou vzdalenost na ciste elektricky pohon. Osobne si nemyslim, ze inzenyri z Volkswagenu dosli tak daleko jako v pripade Chevroletu Volt/Opelu Ampera, spis verim, ze pujde o pokus konkurovat Toyote Prius…ale…
Ale k veci. Zda se, ze by Volkswagen mohl pro svuj hybrid pouzit lithiove baterie, ktere nejsou toxicke a zaroven, v porovnani s konkurenci, pomerne levne. Jde o baterie, ktere vyrabi a pouziva cinsky vyrobce baterii do mobilnich telefonu a laptopu a automobilka v jedne „osobe“, firma BYD. Ve svem plug-in hybridu F3DM tato baterie funguje nejakou dobu a automobil je schopen ujet okolo 90km pouze na elektricky pohon. Co je na tom pravdy? To bych rad vedel i ja.
Prozatim jde spise o spekulace. S nastupem ciste elektro-automobilismu je take mozne, ze Volkswagen zapsal dobu a zustane pouze u konceptu, ale „snaha“ stoji za zverejneni. Rad bych tento projekt videl dotazeny do zdarneho konce.
]]>
K cemu je zeptat se kamarada jak je spokojeny se svym vozem, kdyz je mozne zeptat se 16 000 lidi najednou. Anketa zahrnuje 28 vyrobcu automobilu, 100 modelu napric celym spektrem od mestskych priblizovatelu az po 4×4. Jak to funuguje? Kzdy z 16000 motoristu (majitelu urcite znacky/modelu) vyplnil detailne formular, ktery presne popisuje jeho zivot s jeho vozem.
Porota se nejvice zajima o osm aspektu vyplyvajicich z daneho formulare. Jsou jimi: mechanicke problemy, problemy v interieru, problemy v exterieru, charakteristika/vykon, interier detailne, exterier detailne, zkusenosti se sluzbami prodejce a naklady majitele.
A jak to letos dopadlo? Cestnym vitezem se stava Lexus, nasledovany Skodou, Hondou a Toyotou. Mezi modely to dopadlo nasledovne:
1. Toyota Prius
2. Honda Jazz
3. Lexus IS
4. Skoda Octavia / Toyota Yaris
6. Jaguar S-Type
7. Honda FR-V
8. Mercedes E-Class
9. Honda Accord / Skoda Fabia / Toyota Corolla
Opakuje se vyborny vysledek pro ceskou Skodu (srdecne blahoprani) a absolutni nadvlada japonske produkce na poli spokojenosti majitelu. Cekal jsem, ze nam tyto vysledky redakce nabidne…. K rychlemu natukani tohoto prispevku jsem pouzil clanek z What CAR?.
]]>Pokud by se dnes automobily stavely stejne jako pred padesati lety, s dnesnimi vykonostnimi parametry, pocet mrtvych pri automobilovych nehodach by byl ve vesmirnych hodnotach. Severske automobilky Volvo a Saab (pozdeji i M-B) byly prvnimi s „novodobym“ zamerenim na bezpecnost posadky. Objevily se deformacni zony, vzpery, vyztuhy, pasy……pote s nastupem elektroniky airbagy, ESP, EBD atd., atd.
NCAP testuje bezpecnost posadky vozu jiz od roku 1997. Prumerne stari automobilu v Ceske Republice je okolo 14 let. Kazdym dnem se k nam dovazeji starsi vozy ze zahranici. Rok vyroby 1997 je mezi mnohymi bran jako „docela novy vuz“. Ano, automobil vyrobeny v roce 1997 je skoro 4 roky novejsi, nez je celostatnim prumerem stari vozu. Tak „novy“ vuz prece musi byt skoro tak bezpecny jako vozy v dnesni vyrobe. Ale je tomu opravdu tak?
Napr. v Cesku tolik uznavany vuz Audi A4, rok vyroby 1997. V crash testu ziskal pouhe dve hvezdicky. za celni naraz jen sedm bodu. Sance ridice na preziti – minimalni.
Citroen Xantia. Rok vyroby 1997. Jinak povedeny vuz, ale v testu obdrzel jedinou hvezdu. Za celni naraz 3 body. Sance na preziti neexistuje.
Podobne, snad jeste hur dopadlo BMW 3 z roku 1997. Jedina hvezda a pouhe dva body za celni naraz. Airbag byl zde jen pro okrasu, ridic by byl na miste mrtev.
U automobilu z konce minuleho stoleti nebyla cena vozu primo umerna jeho urovni bezpeci. Napr. Opel Corsa z roku 1997 dostal hvezdy tri, Ford Fiesta taktez. Nemuzeme toto vsak zobecnovat, ve vsech segmentech byly i v roce 1997 bezpecnejsi vozy.
V Cesku dnes kvete individualni dovoz ojetych automobilu ze zahranici. Podstatna vetsina techto vozu je starsich zmineneho roku 1997. Nebylo by lepe priplatit si nevelkou castku a dovezt si automobil vyrobeny v tomto tisicileti, ktery by aspon castecne napomohl nebezpeci urazu na divokem vychode ceskych silnic?
]]>