K dispozici jsme na test dostali kombíka ve výbavě Intens s rozsáhlou výbavou. Možná až trochu s podivem jsme pročítali ceník za co vše je třeba u tak vysoké výbavy jakou je Intens ještě připlácet. Podotýkáme však, že v době testu byly příplatky jiné než v době vydání článku. Renault se rozhodl na základě zákaznických preferencí úpravit volitelné prvky a přeskládat nabídky. Co se testovaného vozu týká, tak ten byl poháněn naftovou šestnáctistovkou s výkonem příjemných 130 koní. Ceníková cena v době testu odpovídala 544 900,-.
]]>V tomto článku si popíšeme všechny úskalí, které čekají majitele motoru 1.9dCi F9Q, jak jim čelit, jak o motor co nejlépe pečovat a na co si dát pozor. Autor článku má s provozem této jednotky v Laguně 2 bohaté zkušenosti. Sám koupil vůz jako ojetý po lajdáckém majiteli ve 180 000km a najel s ním přes 200 000km při náročném způsobu použití a prošel si všemi možnými závadami typickými pro F9Q. Některým problémům šlo předejít, kdyby měl autor zkušenosti co dnes. Na dalších řádcích se budeme bavit o motoru 1.9dCi F9Q750 s výkonem 88kW, montovaný ve voze Laguna 2. Text se však bude týkat pouze pohonného ústrojí nikoliv auta jako takového, zkušenosti zde napsané jsou tedy přenositelné na všechny modely ve kterých se 1.9dCi objevil. Hned na úvod je nutné zmínit, že majitelé 96kW provedení z let 2005-2007 tady moc relevantních informací nenajdou, tento motor byl totiž už vyladěný takřka k dokonalosti a většina problémů zde sepsaných se jej netýká.
Pro lepší přehlednost zde obsah kapitol:
Proč si 1.9dCi nese auru nespolehlivého motoru?
Nejčastější mýty
Radosti 1.9dCi F9Q750
Bolesti 1.9dCi F9Q750
Servisní rady a řešení nejčastějších problémů
– Nejede, kouří a žere
– Problémy sání (vzduchového okruhu)
– Problémy vstřikování
– Co dělat, když motor žere olej
– Chlazení motoru
– Hlučný volnoběh – podivné bručení
– Vibrace na volnoběh
– Dvouhmotový setrvačník a spojka
– Rozvody příslušenství
– Převodovka
– Baterka
– Klimatizace
I přes původní minimální zkušenosti se Renaultu podařilo začít si ukusovat z koláče segmentu SUV stále větší krajíc. Captur se stal jedničkou ve své třídě, Kadjar sbírá čím dál větší prodejní úspěchy a logicky se očekávalo, že se značka pokusí vzkřísit její první pokus o velké SUV. Koleos první generace – ruku na srdce – žádný výrazný úspěch nezaznamenal (zde je však třeba oddělit méně povedený design od velmi povedené techniky!). Ono se není moc čemu divit – design navržený v Koreji bez zásahu evropské tužky, jakási kombinace prvků MPV s SUV. Interiér, který se sice snažil palubní deskou ve tvaru vlny navodit pocit elegance, nabídl plejádu snad všech roztodivných ovládačů z aliance Renault-Nissan. Prodeje byly nízké, třebaže až do konce stabilně rostly. Majitelé, kteří si první generaci Koleosu pořídili na něj většinou nedají dopustit, bylo to auto s kvalitní technikou a vysokou spolehlivostí. S druhou generaci si Renault dal opravdu velmi dlouho na čas, představila se až za dlouhých devět let. Můžeme říct, že se čekáni vyplatilo? Je nový Koleos opět plný kompromisů? První jízda prozradila mnohé a poodkryla charakter novinky, čtěte dále.
Při prvním pohledu na tuto novinku pochopíte, že zde je prostě všechno jinak. Vůz vypadá majestátně a hlavně velmi robustně. Tomu pomáhá masivní přední kapota s výrazně kolmou maskou a vysoko umístěnými světlomety s velkým logem. Charakteristický světelný podpis navíc ani zde nemůže chybět! Renault vůz navrhl dle osvědčeného receptu. Přední a zadní část mají velmi podobné světlomety s Talismanem. Skoro jako kdyby se Talisman jen vytáhl do výšky. Taková unifikace zde není vůbec na škodu. Odkaz na první generaci nehledejte, ta je zapomenuta. Společné je pouze logo a potom možná pár drobností, které potvrzují původ vozu ve světové prodejní jedničce, japonském Nissanu X-Trail.
]]>2016: Scenic IV. generace byl představen na Ženevském autosalonu za přítomnosti samotného šéfa designu Laurence van den Ackera a rovněž šéfa Renaultu a celé aliance Carlose Ghosna. Nový Scénic přináší zcela jiné pojetí rodinného MPV a opouští zažité trendy a zvyklosti. Vznik designu Scenicu IV doprovázely trochu bolesti a vzhled přídě i zádě se několikrát přepracovával.
K testu se nám dostavil nový Grand Scenic s motorizací 1.5dCi o výkonu 81kW a se sedmistupňovou samočinnou převodovkou EDC. Už tak poměrně bohatá výbava Intens byla v našem případě doplněna příplatky za dalších 121 000Kč. Dlužno dodat, že na voze to bylo skutečně vidět a pohled do interiéru v bílé kůži po otevření dveří opravdu dělal dojem. Ten navíc umocňovala fixní skleněná střecha, která bílou kůži prosvětlila a WOW efekt jen podtrhl.
podvedený zákazník = profit prodejce
Jak z toho ven? Jak koupit ojetý vůz a nenaletět? Na co si dát pozor? Kde ojetiny hledat? Pokusíme se Vám poradit!
Ideální je, když máte představu o tom, co chcete pořídit, a máte možnost hledat na více místech a vybírat z více vozů. Průšvih je, když chcete jeden konkrétní vůz, který nikde jinde v ČR není než v tom jednom konkrétním bazaru, pak jste v pasti. Ale to je okrajový případ, který se může stát jen u nás v redakci RNews.cz, takže se tomu věnovat nebudeme.
]]>V případě zadní nápravy se nemuselo mnoho věcí měnit koncepce zůstala stejná – tedy vlečená ramena spojena torzně poddajnou příčkou – taková náprava je ostatně pro Renault již tradiční a s jejím laděním má bohaté zkušenosti. Ostatně tento typ nápravy využívá i špičkový Megane 3 R.S. V případě S/GS3 se proti minulé generaci jen lehce optimalizovaly geometrické poměry zadní nápravy a dimenzace jejího uložení.
]]>Nový CAPTUR staví na původním úspěchu modelu, včetně jeho výrazných dvoubarevných kombinací, se třemi novými barevnými odstíny: oranžová Atacama, modrá Ocean a černá Améthyste (verze INITIALE PARIS). Nová je také možnost střechy v barvě šedá Platine. Více než 30 možných kombinací umožní zákazníkům přizpůsobit vzhled nového CAPTURu svému vkusu.
Nový CAPTUR také nabízí šest různých packů pro individuální přizpůsobení interiéru v následujících barvách: slonová kost Ivoire, modrá Ocean, hnědá Caramel, červená Flammer, chromová Satine a chromová. Kromě nich je nabízeno pět individualizačních packů (slonová kost Ivoire, modrá Ocean, hnědá Cappuccino, červená Flamme a oranžová Atacama) s barevnými detaily dekorů ve spodní části dveří a blatníků.
Neotřelý francouzský design vlastní modelům Renault pokračuje i na modelu Nový CAPTUR vybaveném předními Full LED světly LED PURE VISION (v závislosti na verzi). Tato technologie má pozitivní vliv na vzhled vozidla i bezpečnost a současně snižuje oslňování.V předním nárazníku jsou integrována LED světla pro denní svícení ve tvaru písmene C, která se stala poznávacím znamením světelného podpisu značky. Tento motiv ctí také zadní světla a je viditelný za dne i v noci.
]]>Jak jsme informovali již v minulosti, především na našem facebook profilu, kam směřujeme všechny aktuality, Koleos nabídne tři úrovně výbav. ZEN, INTENS a perličkou bude luxusní verze INITIALE PARIS. Již v základní výbavě bude vůz nabízen s venkovními chromovanými kliky dveří, látkovými potahy sedadel či halogenovými světlomety. LED PURE VISION světlomety jsou dostupné v sérii od výbavy Intens. I v základní ZEN je však přední a zadní denní svícení formou EDGE LED. Dále je vůz v základu obutý do 17-ti palcových disků kol. Potěší také horizontální 7-mi palcová verze multimediálního systému R-Link 2. Avšak i v základní verzi umí Koleos mile překvapit! Například nabídne jemné kožené čalounění Nappa na volantu!
]]>Jedná se o velké téma dnešní technologicky vyspělé doby. Většina automobilek se snaží předhánět v dokonalosti vlastních technologií, které posouvají jakousi pomyslnou příčku stále výše a učí vozy alespoň částečně eliminovat selhání řidičů. Začalo to asistenty jízdy, které měly pomáhat při couvání, jízdě na mokré vozovce, až se vozidla naučily samy zaparkovat či vyhnout se překážce. Poté přišla americká Tesla, která v sériovém voze představila zcela autonomní systém řízení vozidla. O tom jak spolehlivé či bezpečné to je nechme stranou. Přesto to vzbudilo velký rozruch a z této před několika léty naprosto nevídané myšlenky o tom, že auta budou samy jezdit se začíná pomalu stávat standart. Výrobci se předhánějí, který nabídne autonomní režim jako první. Nepřipravené legislativě navzdory. Pozadu nemůže zůstat ani naše značka Renault, která již delší dobu připravuje zcela autonomní vůz a vše funguje podle plánu nabídnout do roku 2020 samoříditelné vozidlo. Mimochodem, plán se daří plnit i trochu s předstihem. První samoříditelný vůz aliance Renault- Nissan již bude možné zanedlouho zakoupit a jedná se o Nissan Qashqai po letošním faceliftu. V dnešním článku se však z japonské odbočky podíváme zpět do Paříže, kde měl francouzský server Les Numeriques šanci právě autonomního Espace vyzkoušet a my vám jejich zkušenosti zprostředkujeme.
Alpine vsadila na geniální marketing. Informační embargo rozbíjely noční jízdy prototypů po Paříži a okolí. Foto: Alpine Planet
Proč zbláznil? V poslední době jsme u Renaultu byli svědky toho, že se musel podvolovat bezpečnostním normám, aby vyhověl nesmyslům v nárazových testech, emisním normám, vlivem nedávné hospodářské krize došlo i k úpravě nabídek „odseknutí“ neziskových prvků výbav či modelů. A najednou před námi stojí Alpine, které k dokonalosti chybí sednout za volant a odjet. Nepodlehla bezpečnostním asistentům, emisním normám ani výbavovým kompromisům. Je to čistokrevný sporťák, který zatím alespoň papírově vypadá na fantasticky udělaný vůz, který tady dlouho nebyl! Posuďte sami: náročná hliníková karoserie, motor za předními sedadly, hnaná zadní náprava, 250 koní, ideální rozložení hmotnosti – 44:56. Alpine je zpět v plné kondici a nárokuje si své místo v segmentu sportovních vozů!
]]>