A teď ještě k nadpisu
[Zde je video, které nemůže být zobrazeno ve feedu.Pro zobrazení videa navštivte tento blog.]
]]>A začneme hezky zostra:
Iveco Massif je vyzyvatelem této rozežrané klasiky:
To tenhle drobek je opačný extrém
A na závěr dnešního dílu něco nekompromisního….
1/ léta třicátá
MG SA (značku odhalil Capajevko, typ element5)
—
2/ tak toto je opravdu špek, kdo to někdy neviděl tak asi nepozná nápodvědou by mohlo být startovní číslo nebo továrna na pozadí
JAGUAR C-TYPE „DROOP SNOOT“ (poznal da_b0mb) – neúspěšná a tudíž málo známá verze z roku 1952
—
3/ klasika, netřeba dál komentovat. Prostě co vypadá vevnitř takto?
MORRIS MINI-MINOR 850 (poznal Capajevko, že jde o Morris určil da_b0mb) – původní verze Mark I z roku 1959
—
4/ léta devadesátá, výřez fotky jednoho z nejhezčích aut té doby
ROVER 618i (poznal element5)
(c) fotky: 2008 Ricardo, doublesix(zavináč)centrum.cz
[Zde je video, které nemůže být zobrazeno ve feedu.Pro zobrazení videa navštivte tento blog.]
]]>Černá kůže, na sedadlech i na volantu. Daleko vepředu se na konci kapoty odráží Jaguar do skoku. Přede mnou tři budíky zapuštěné v mohutném dřevěném obložení. Motor zní úchvatně. Převodovka řadí ve sportovním režimu až na konci otáčkoměru, aby ukázala jeho sílu v plné parádě. Auto poslouchá jen volant a plynový pedál, reaguje okamžitě a spolehlivě. Je to totiž XJ, Jaguar, sportovní limuzína…… kdo zažil, nechce měnit.
Byl to první Jaguar, ve kterém jsem se svezl. Díky Roberte!
Šťastný nový rok pro všechny. Mějte se rádi a milujte Jaguary.
]]>
V komentářích nominujte auta podle svého vkusu. Jediným omezením je, že se muselo v ČR začít prodávat v průběhu roku 2007, může se jednat o zcela nový model, novou karosářskou verzi nebo zásadní facelift. Základní seznam jsem vložil do diskuse zde ale jistě najdete i další auta, která tam chybí. Navrhnout můžete klidně i více kandidátů, nejvýš pět, a můžete navrhovat i ty, které napsal už někdo před vámi. Kritéria pro výběr jsou čistě na vás.
Do finále postupuje pět automobilů s nejvyšším počtem nominačních hlasů, kde se utkají v anketním hlasování. Takže, vaše návrhy prosím….
K ukončení nominací dojde v sobotu 22. prosince. Do té doby můžete stále hlasovat a své nominace rozšiřovat.
]]>Přelom 80. a 90. let byl zatím posledním vrcholem britských značek v oblasti sportovních a supersportovních vozů…. Aston Martin Virage, Bentley Continental R a nebo o ligu níže Jaguar XJR-S. A právě o něm chci dnes psát – jeden z 320 kusů, které byly vyrobeny, a nejspíš jediné u nás.
XJR-S má zvláštní osud. Jaguar chtěl na konci 80. let využít svých úspěchů ve vytrvalostních závodech, a tak bylo rozhodnuto o výrobě speciální verze modelu XJ-S. Původní plány počítaly s tím, že půjde o přeplňovaný šestiválec s manuální převodovkou, tedy auto ve smyslu dnešních Jaguarů se znakem R. Výsledek ale vypadal jinak – první vyrobené kusy patřily do edice „Celebration“, která oslavovala vítězství Jaguaru v Le Mans. Měly sportovní bodykit TWR (plastové nárazníky, nástavce prahů a zadní křídlo), kromě rámu okna žádný chrom, ale hlavně vidlicový dvanáctiválec 5.3 z běžného XJ-S opatřený závodní ECU a vstřikováním.
To bylo v roce 1988. O rok později přišla vylepšená verze s šestilitrovým V12. Kromě drobných úprav motoru byl přepracován podvozek a na zadní kola byly osazené větší pneumatiky. Díky tomu auto získalo charakteristickou „ponořenou příď“. Takovou třešinkou na dortu je pak sportovní volant momo s menším průměrem a jiné naladění řízení.
Pokud si říkáte, že po všech těch zásazích, se z XJR-S stal supersport, pletete se. Tvrdý podvozek není maximálně tvrdý a interiér je stále v kombinaci dřevo-kůže se všemi těmi nezbytnostmi jako tempomat, vyhřívání sedadel nebo palubní počítač s asi deseti funkcemi. Prostě Jaguar XJR-S je brutální ale pořád zůstává cestovním coupé.
Šest litrů zdvihového objemu už za svůj život stačilo zahýbat světovými zásobami ropy. 320 koní pod kapotou netrhá rekordy litrového výkonu… nemají to zapotřebí, na to, aby tohle rozzuřené elegantní GT ovládlo silnici, to stačí víc než bohatě. Budí zasloužený respekt a ujede téměř čemukoliv. Až 490 newtonmetrů (přitom 400 Nm je už v 1500 otáčkách… kam se hrabou turbodiesely) se přenáší na zadní kola přes třístupňovou automatickou převodovku a samosvorný differenciál Powr Lok. Když k tomu přidáme už zmíněné mírné odlehčení zadní nápravy, není těžké si představit, jak se XJR-S chová.
Na jedničku dokáže jet 120 km/h ale taky při rozjezdu na povlhlém asfaltu desítky metrů gumovat a u toho nádherně (a bez jakékoliv nejistoty nebo korekce směru) zlehka vrtět zadkem. Přitom jednička je ten převod, který při klidné jízdě nebudete nikdy potřebovat. A rozhodně ji nebudete potřebovat řadit za jízdy a u toho přidávat plyn… rychlost s jakou se z klidného kočáru stane prchající stádo koní by vás totiž natolik okouzlila, že byste už nechtěli nikdy vysednout.
Tři stupně přinášejí určitá specifika, která ale mají nenahraditelné kouzlo. Akcelerace je do šedesátky svižná a pak přejde dvanáctiválcový baryton ze šepotu do podmanivého zpěvu, tempo zrychlování se změní ze slušného na strhující a vy už kvůli provozu nemůžete dál držet plynový pedál na podlaze. Dvěstěsedmdesátka, kterou tenhle stroj umí pokořit, zůstává daleko mimo dosah ručičky rychloměru. A tak nezbývá než snít, jaké by to bylo mít XJR-S a okruh v Silverstone jenom pro sebe.
Jsou jen dvě věci, které u tohoto auta zamrzí. První je stav našich silnic. Pneumatiky se totiž ochotně zakousnou do každých kolejí, na které narazí, nerovnosti se přenášení do volantu a na kočičích hlavách se i při pomalé a opatrné jízdě otřásá celé auto kromě cestujících, kteří sedí v aristokratických křeslech. Ta druhá je fakt, že takové auto už asi nikdo nikdy nevyrobí. Život je hořký…
Základní technické údaje: motor celohliníkový 60° V12 SOHC 5993 ccm, komprese 11.2:1, 240 kW (320 koní) při 5250 ot., 491 Nm (362 lb-ft) při 3750 ot., sekvenční zapalování Zytek, převodovka GM400 OZRA, kola 225/50 R16 přední a 245/55 R16 zadní, průměr otáčení 13 metrů, 2.5 otáčky mezi rejdy, pohotovnostní hmotnost max. 1800 kg, rozměry 4.75×1.88×1.25 metru, rozvor 2.59 metru, zrychlení 0-100 km/h za 6.5 sekundy, maximální rychlost >275 km/h (s omezovačem 253 km/h)
Stručný program srazu: sobota – tradiční zahájení v Průhonicích, přesun přes Krušovice do Karlových Varů, setkání s německými kolegy. neděle – přesun na hrad Loket, slavnostní ukončení.
(c) fotky: pro www.jaguar-club.net Ricardo 2007, doublesix(zavináč)centrum.cz
více informací na stránkách klubu, další fotky budou dostupné později na stránkách Jaguar a Daimler.