-
Pocta Janu Kaplickému
Tento článek jsem již publikoval na stránkách Ing. Vlastimila Habarty a designera Pavla Huška – www.cardesignclub.7x.cz
Jak jsem zmínil ve svém prvním článku, rád bych se dnes podrobněji věnoval architektovi, který svými návrhy dokázal dokonale polarizovat společnost a nesmazatelně se zapsat do síně slávy (nejen České) architektury. Tento muž náhle zemřel 14. ledna, právě v den narození dcery. Je to Jan Kaplický, který spolu s Amandou Levete založil studio Future Systems.Poslední dobou uchvátil pozornost svými neotřelými vizemi významných budov, jako jsou letenská Národní knihovna (většina lidí ji nenazve jinak než „chobotnici“, či hanlivě „blob“), nebo jihočeská koncertní síň, která nese hrdou podobu „rejnoka“. Tyto stavby se lidem buď zalíbí, nebo je rovnou zavrhnou. Ať patříte k jakékoliv skupině, musíte uznat, že se nedají přehlédnout a rozhodně nepůsobí prvoplánově. Donekonečna nás nutí přemýšlet nad tím, jak to vlastně pan Kaplický myslel…
…
Prvně jmenovaný projekt, Národní knihovna, se stal vítězem v soutěži o podobu významné budoucí letenské stavby. Po estetické stránce se jedná o skvělou vizualizaci. Na první pohled zaujmou, kromě vzhledu budovy, přístupové cesty dovnitř a impozantní „magické oko“, kterým budova upírá svůj pohled na město. Zajímavý je i druh materiálu, který by v případě realizace projektu asi nepatřil k nejlevnějším…Je až neuvěřitelné, jak velké dokáží někteří lidé dělat „veletoče“ ve svých názorech na „chobotnici“. O to smutnější je fakt, že jsou to lidé, kteří rozhodují o tom, zda postavit tuto avantgardní stavbu, či realizovat nějaký jiný projekt, který do krajiny rovněž nezapadne, ale bude „politicky přijatelný“, nebude nikde „vyčnívat“…
Obávám se, že budoucí národní knihovna ponese podobu nevýrazné budovy, která sice splní svůj účel, ale zvenčí člověku nic nedá.
…
O něco větší šanci na oživení projektu má Koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka, rovněž velmi odvážný návrh s již tradičně organickou filozofií projektu.
Budova (jestli se tento celek dá tak nezvat) je vzhledově (i barevně) velmi věrná podobě rejnoka. Tento dojem umocňují dvě „oči“, které slouží jako pozadí za pódiem. Považuji to za skvělý nápad, který hudebnímu vystoupení dodá více vitality a silnější atmosféru. Tyto prvky skvěle ladí s kompletní koncertní síní, která je vyvedena v příjemných, teplých odstínech, se kterými korespondují ladné a nesmírně harmonické tvary všude, kam se podíváte. Všude hrají hlavní roli organické tvary a naprostá přirozenost. Lidem se tak dostává inspirativní prostředí, které je pro kvalitní hudební zážitek nesmírně důležité.
Tolikrát zmiňovaná harmonie a teplé barvy však ostře kontrastují se studeným zbarvením hlavní haly, která sice rovněž pluje na organické vlně, ale zde působí velice svěžím dojmem.…Další významná stavba z pera pana Kaplického se nám skvěle hodí. Jedná se totiž o motiv, velmi blízký k automobilovému průmyslu. Je to
Muzeum Enza FerrarihoAni zde autor nezapomněl na organický původ tvarů, který skvěle zakomponoval do technicistního stylu automobilového průmyslu. Celý povrch stavby, situované do města Modena, je tvořen horizontálními výběžky, které evokují průduchy, známé z historických sportovních automobilů. Studio Future Systems soutěž o podobu muzea vyhrálo v roce 2004 a jeho dokončení se plánuje na letošní rok.
…
Toto byl jen stručný výtah z nezaměnitelných děl pana Kaplického, který se proslavil další várkou staveb, které opouštějí vyjeté koleje a všude, kde se objeví, stanovují nová měřítka a stávají se místem pro setkání příznivců architektury z celé Evropy. Jmenujme například Mediální centrum Nel Lord’s v Londýně, Nákupní středisko Selfridges v Birminghamu či Plovoucí most Docklands v Londýně. Jeho dvě díla se dostala i na známky v tak konzervativní zemi, jako je Velká Británie…Kaplický a jeho studio se také podílelo, spolu a absolutní architektonickou jedničkou Normanem Fosterem, na návrhu patrových autobusů. Začátkem tohoto roku dokonce na toto téma vyhráli místní soutěž.
Jak je vidět, jedná se o špičkově dílo, které dokazuje, že se pan Kaplický neztratí ani v oblasti průmyslového designu…
Pocta Chrisi Banglovi O poklesu prodejů Škody
49 Responses to Pocta Janu Kaplickému
[1]
3. 2. 2009 v 16:59T613
Kaplický rozhodně uměl. Ten „rejnok“ je fantastický. Ostatně to jsem si říkal i o chobotnici, než jsem ji viděl i s jejím okolím. Mi osobně tam nesedí. A jestli se má posavit? Čert, aby se v tom vyznal. Jeden tvrdí, že vyhrála regulérně, druhý opak.. Pokud vyhrála regulérně, tak by stát rozhodně měla.
[2]
3. 2. 2009 v 17:09jurajos
(1)Čo ja viem tak vyhral regulérne, napriek tomu že nedodržal podmienky zadania. Takže vlastne neregulérne. Tak či onak, ak sa ju nepodarí postaviť, bude to škoda. Do okolia zapadne podobne ako ten obchoďák v Birminghame a že je z neho už symbol hi-tech. Preto dúfam, že napriek tomu, že je to boj s vetrnými mlynmi, šúčasná iniciatíva na postavnie chobotnice bude úspešná.
[3]
3. 2. 2009 v 17:15T613
(2) Chvilku je slyšet takový, či takový posudek. Pokud to vyhrála, tak ta má stát a šmitec. Ale jsou v tom příliš velké prachy, aby tomu tak bylo. Připravte se na novou výběrovku.
[4]
3. 2. 2009 v 17:43GTI
Málo kdo z nás je schopen posoudit, a to zejména esteticky, zda chobotnice či rejnok jsou a hlavně budou skvosty.
Knihovna samotná je prý technicky dokonalé dílo. Rád věřím. Nevěřím však na až bohémskou rozevlátost v architektuře, nevěřím na vizuální evokaci plastového talíře, mísy či polorozteklé homole čedaru, položeného do krajiny údajně k potěše oka. V tomhle jsem velmi rezervovaný.
Jde o věčný svár mezi géniem, mezi schopností vidět slunce, s ve stínu ubíjející (pod)průměrností… mocných. Co je bolestné? Ta dokonalá lekce amaterismu, amorálnosti, rejdů a všeho toho, co se na chobotnici zde v Česku nabalilo. Myslím, že taková lekce, jakou zde architekt Kaplický utržil, by položila i naturelem festovnějšího bejka než byl on, veskrze sympaťák, evidentně dobrej parťák, neuvěřitelně jistě hodnej člověk a v neposlední řadě tedy fantastickej architekt.
Nechte je stavět, nechte je snít, ať postaví cokoliv, bude to pořád lepší, než výdechy z metra, hotel internacional, nebo petřínská rozhledna…
P.S. Chobotnice stát bude – http://gti.blog.auto.cz/2007-12/prosek-6-z-lasky-k-paramu/
[5]
3. 2. 2009 v 17:59chegue
Mesto Praha je zadavatelem souteze a tedy rozhoduje o stavbe nebo nestavbe. Do tohoto rozhodnuti zadavateli nemuze tlachat vubec nikdo ani vlada CR jak si mysli napr. pan Paroubek, ktery se vyjadroval ve smyslu, ze Chobotnici necha postavit pokud se stane premierem, ci tak neco…
Vitezny navrh neni autamaticky predurcen k realizaci, tedy nazor typu: „Pokud to vyhrála, tak ta má stát a šmitec“ je mylny. Jde pouze o navrh nic vic nic min, na zaklade ktereho se zadavatel rozhoduje! Predstavte si situaci kdy si sami pro sebe udelate jakesi soukrome vyberove rizeni pred koupi noveho vozu. Do vyberu zaradite kandidaty aniz byste znali jejich konecnou cenu a vybirate. Vyberete si napr. Bentley. Pokud vyhral musite si ho preci koupit…resit jestli na nej ovsem mate nebudete. To urcite!
Regulernost posuzovani kriterii viteze je vec druha. Osobne si myslim ze regule poruseny byly: viz umisteni archyvu pod uroven zeme.
[6]
3. 2. 2009 v 18:50lorenzlubos
Vasu kniznicu sledujem uz dlho, nakolko sa o architekturu zaujimam. Bohuzial, je to situacia podobna tej u nas v Kosiciach, ked sa niekto snazi vyniknut nad okolitu zastavbu. Je to neslusna a egoisticka architektura. Len dodam, ze aj ked mne najoblubenejsim je funkcionalizmus, rozhodne nie som konzervativny. Avsak k Steel Arene zatienujucej skutocne hodnotnu architekturu a trciacej nad 4-prudovu cestu a Aupark na najv. namesti Kosic su nasou dokonalou paralelou k Vasmu vesmirnemu soplu. :-/
[7]
3. 2. 2009 v 19:09Culdaraztriptaco
(4) Zajímavá úvaha. Pan Kaplický to od jistých nýmandů hodně schytal. Přitom osobně si myslím, že kdyby tu „chobotnice“ stála, stala by se Letná míste setkání hromady turistů, architektů a příznívců odvážného stylu přinejmenším z celé Evropy.
[8]
3. 2. 2009 v 19:12Culdaraztriptaco
(1) „Rejnok“ má podle všeho velké naděje na realizaci. Za „chobotnici“ měla být demonstrace, tak uvidíme, jak to nakonec dopadne…ve finále tam postaví konzervativní krychli… :-/
[9]
3. 2. 2009 v 19:14Culdaraztriptaco
(2) A kdyby se nepostavila v Praze, doufám, že se chytne někde jinde. Velký zájem o ni byl i v Brně…
[10]
3. 2. 2009 v 19:25T613
(8) lidi si můžou demonstrovat jak „chtějí“. Dle mého jsou kostky dávno vrženy, neb v tom lítají velké peníze. Jestli tam bude stát konzervativní krychle? Nedovoluji si odhadnout, ale jestli si dobře pamatuji ani ty ostatní projekty nebyly marné. Nicméně to beru už z paměti (je to dááávno), nejsem architekt a architektura pokročila kupředu, takže se představí nové projekty. Obě strany reagovali až moc hystericky, takže bych se nedivil překrucování médii v honbě za senzací.
P.s.: (5) Cheque máš samozřejmě pravdu, ale pokud vyhrála mělo se přejít k přesnému rozpočtování, a pak říct co s tím (docela by mne zajímalo jakým způsobem by vzniklo ono „oko“)
[11]
3. 2. 2009 v 19:29Culdaraztriptaco
(10) Jistě, ale takový projekt, jako je národní knihovna, by měl být něčím výjímečný, měl by být „jiný“. Myslím, že projekt „chobotnice“ by do místní krajiny zapadl podstatně lépe, než jiná konzervativní budova…
[12]
3. 2. 2009 v 19:43Max_Stirner
Město Praha samozřejmě není zadavatelem soutěže na novou budovu Národní knihovny, to je hodně velký omyl. zadavatelem je Národní knihovna, resp. Ministerstvo kultury ČR.
Jinak pěkný článek. Zbývá dodat, že to, co se stalo v Praze (odmítnutí výstavby vítězného návrhu čistě z politických důvodů), evropskou raritou. ČR tím dokazuje, že k právnímu státu má ještě daleko.
[13]
3. 2. 2009 v 19:52T613
NO mě by celkem zajímaly protipožární opatření Kaplického řešení. Samostatná budova se dá přeci jen v případě potřeby „odstřihnout“ od hlavní budovy, ale pokud je to v suterénu tak to bude mnohem horší a náročnější na řešení. A i tak by měli hasiči problém se k onomu cennému jádru dostat.
[14]
3. 2. 2009 v 19:56jirka
hašení je jistě řešeno napuštěním inertního plynu do těch podtemních prostor
[15]
3. 2. 2009 v 20:07Navtech
[11] Byl si někdy poslední dobou v Národnim muzeu? Ta budova sama o sobě je v horšim stavu, než ta velryba, tak kde vezmou prachy ještě na knihovnu. Chodíš tam mezi kýblema, vystavený věci jsou, jak včera vytahaný ze stoletý půdy. Hrůza. Podle mě se lekli i tý ceny. Mě se ten „flus“ nelíbí v sousedství Hradčan, jinak mi nevadí. A jak říká tatrovák, že v tý zemi si to nedovedu i z hlediska režie představit. A myšlenku, že sem na to budou jezdit čumět turisti už vůbec neberu.
[16]
3. 2. 2009 v 20:11GTI
[12] V tom podzemním řešení tkví právě ten trik. Při požáru by se tam vehnal plyn, který by zabránil hoření, plyn by současně nepoškodil knihy. Geniální, jednoduché… skoro jako… Brouk.
[17]
3. 2. 2009 v 20:16Culdaraztriptaco
(12) Díky. Ano, v odmítnutí stavby výhradně z „politických důvodů“ jsme jako národ unikát. Jinde by se o „chobotnici“ poprali.
[18]
3. 2. 2009 v 20:17Navtech
Nojo plyn… a když se něco pojebe, tak jsou knížky v čudu. Venku aspoň může pršet, žejo?!
[19]
3. 2. 2009 v 20:19Culdaraztriptaco
(15) V muzeu jsem poslední dobou nebyl, ale to na věci nic nemění. Soutež o podobě knihovny by nedělali nadarmo. I když je pravda, že například speciální povrchový materiál budovy by nebyl zrovna zadarmo…
Kdyby stálo vedle sebe x „chobotnic“, možná by to nebylo příjemné. Ale jako solitér je to skvělý projekt. Alespoň podle mě.
[20]
3. 2. 2009 v 20:26T613
No plyn.. hezky vymyšlené. Jenže i když použijete požární uzávěry pro zabránění šíření požáru (dveře s odolností EI), tak i ty neodolají žáru věčně a dříve nebo později se jejich konstrukce zbortí. A je otázkou, kdo by byl rychlejší jestli oheň nebo hasiči.
[21]
3. 2. 2009 v 20:27T613
(20) samozřejmě tyto uzávěry můžete kropit do „nekonečna“ sprinklery. Ale i tak je to dosti komplikované. A dle přísloví, když se sere tak se sere ..
[22]
3. 2. 2009 v 20:31Navtech
[21] To by byla zakázka, jako prase, co? 🙂 Nakonec by si byl třeba na Nově s Bémem a hodili by to ne tebe 🙂 Pak bych šel demonstrovat…
[23]
3. 2. 2009 v 20:36T613
(22) si piš! EI dveře se platí zlatem 😀
A profilový systém použitý na to oko by mě taky zajímal. Kdysi dávno jsme pracovali na zakázce s paní Jiřičnou, a když jsem musel předělat milión detailů na schválení kvůli tvaru šroubku tak mě málem jeb.. a jak ta stavba pak dopadla.. škoda slov 😀
[24]
3. 2. 2009 v 20:55Navtech
[23] EI neznám, já mám bukový sapeli 🙂 🙂
[25]
3. 2. 2009 v 20:57T613
(24) že tys firemní budovu odrbal, kde se dalo 😀
[26]
3. 2. 2009 v 21:49Navtech
[25] To mam doma, nejsem snob 🙂
[27]
3. 2. 2009 v 22:01T613
Koukal jsem se. Dělají pěkné dveře 😉
[28]
3. 2. 2009 v 23:12lorenzlubos
Avantime: Nerozumiem, preco na chobotnicou vyvazujes pojem „konzervativy“. Stavba nemusi byt konzervativna a aj napriek tomu moze byt pekna. Originalne nemusi znamenat nevkusne, nehodiace sa, …..
A uz vobec to nie je nieco, co sa vymyka vsetkemu, co bolo kedy kde postavene. Ani nahodou. Ale je to egoisticke hulvatstvo 1. radu.
[29]
4. 2. 2009 v 8:29Klaudius
Myslím, že Kaplického výtvory sú tak avantgardné a nezvyčajné, že mnohí si pri ich zhliadnutí klepali na čelo.
Ja som asi taký magor, že by som si napríklad tú Chobotnicu v nejakom menšom prevedení kľudne vedel predstaviť ako rodinný dom. Dážď a sneh? No problem, všetko by šlo nádherne prirodzene dolu. Búrka, víchor? Aerodynamika spraví svoje, strechu mi rozhodne neodnesie. Zemetrasenie? Veľký pomer medzi pôdorysom a výškou budovy zaručí lepšiu stabilitu ako u bežných stavieb. A navyše, taký dom nebude mať nikto. Nie je to na závidenie? Len neviem, či by mi takú stavbu naše konzervatívne úrady povolili. V našej ulici chcel jeden chlapík zrubový dom. Neuspel. Aj keď neviem pochopiť, komu a prečo to vadilo.
[30]
4. 2. 2009 v 8:42lorenzlubos
Klaudius: To nie je o konzervativynch uradoch clovece. Stavba musi respektovat okolie (nastastie, no nanestastie to tak casto nie je). A tie kanadske gycove drevenice by som hnal svinskym krokom aj s ich majitelmi. To je vrchol nevkusu a gycu. A to co pises, ako vyhody, to tazko sudit podla tvaru.
[31]
4. 2. 2009 v 8:59jurajos
(30)Obávam sa že práve v úradoch to bude. Avšak as nie ich v konzervativizme. A s tým rešpektovaním okolia? Ty snáď poznáš nejaké mesto kde majú mestského architekta s právomocami odsúhlasovať stavby???
[32]
4. 2. 2009 v 9:48prekladys
takto pojatá díla se jen obtížně vkomponovávají do okolní zástavby, vyžadují dostatečně volný okolní prostor a to je kámen úrazu, ten volný pozemek, ne blob jako takový. jde o to, že tam chtějí stavět a investovat skupiny navázané na stávající struktury. nějaký kaplický si přijde a chce jim lukrativní parcelu vyfouknout, přinese technologie, s nimiž tu nikdo nemá zkušenosti, na takové stavbě by se podílely firmy, s nimiž už kaplický spolupracoval dříve venku. to je jádro pudla. ano, prachy a zase prachy, korupce a zase korupce.
[33]
4. 2. 2009 v 9:49Klaudius
lorenzlubos – no ty si nejaký ostrý. Poznáš Bratislavu? Poznáš ten kontroverzný barák na Vančurovej? Presvedč ma, že perfektne zapadá do okolia, že rešpektuje okolie a je v súlade so zástavbou v tej oblasti.
http://www.hotelspirit.sk/hotel/fotogaleria_sk.php?sid=75355b32378b06da6042fd0f7f8e2078
[34]
4. 2. 2009 v 9:54Klaudius
jurajos – ten zrubový dom vyzerá pekne a na tom pozemku v rohu pod hrádzou by sa pekne vynímal. Však mrkni, mal to byť tento dom bez tej terasy vpredu http://www.zruby.sk/images/stories/katalog/campweb1.jpg
[35]
4. 2. 2009 v 10:06lorenzlubos
jurajos: To je prave problem. Chyba tu povolovanie odbornikom.
Klaudius: Ta drevenica z odkazu….to presne je priserny nevykusny gyc, ktory nema nic spolocne s originalitou, tradiciou, vkuskom, efektivnostou….nicim. Len svedci o pohlade na svet z „prizemia“.
all: Pisete o architekture tak, ako ju poznate – z okolia. Ale nase okolie nie je raj modernej architektury a ukazkou jej spravneho pouzitia.
Chodte diskutovat napr. http://www.archiweb.cz, ale najskor sa zoznamit s tym, co to noderna architektura vlastne je.
[36]
4. 2. 2009 v 10:08Klaudius
lorenzlubos-dotazoval som ta na ten hotel Spirit, na to si akosi nereagoval, odbornik
[37]
4. 2. 2009 v 10:51lorenzlubos
klaudius: Nepovazujem sa za odbornika, ale co sa toho hotela tyka:
Nevidim a nepoznam jeho okolie, no sam (odhliadnuc od okolia) je rozhodne krajsi ako ta drevenica, na nic sa nehra. A aj to malo, co na fotkach o okolia je vidiet, mi dava tusit, ze to tak zle, ako s kniznicou na letenskej plani, nebude. Z fotiek problem nevidim. Ja. Ako som uz napisal, pre mna niet nad medzivojnovy funkcionalizmus a modernu, ale preco nie. Je fajn, ze je smerov vela. Len nevkusu by stacilo bohate aj menej. Ten hotel nema ambiciu byt viditelny z polovicky mesta, stat na historicky dolezitom priestranstve, vytrcat nad ostatnu zastavbu (pravdaze, ze narodna kniznica nema byt siva buda zastrcena medzi inymi budovami, ale zhyralo deklasovat rozmermi, farbou, tvarom vsetko okolite). Z fotiek problem toho hotelu nevidim. Evidentne je postaveny pre dane miesto, nia katalogovym a „univerzalnym“, ktory je tak univerzalny, ze nikde nebude vhodnym nikde. A opat v kontexte svetovej modernej architektury len dodavam, ze nie je ani nijak extra vynimocny. Pride mi silno inspirovany Hundertwasserom, aj ked myslienku posunul este kusok inam (dalej?). Este raz zdoraznujem, ze v kazdom pripade sa nejedna o mega-stavbu, ani na mieste tak dolezitom a exponovanom, ako napr. spominana kniznica, priserna Steel Arena v Kosiciach, ci kontroverzny Aupark, na namesti v Kosiciach. Ani jedna z tychto stavieb ma neirituje samou o sebe, ale v kontexte so svojim okolim.
[38]
4. 2. 2009 v 11:02Klaudius
lorenzlubos – no v tom porovnani s drevenicou je ten hotel vrchol gýčovitosti a nevkusu. Nestojí na žiadnej výpadovke ani námestí (hoci z jednej štvorprúdovky je ho dobre vidno, úplne sa tam vyníma – pohľad z Pražskej ponad železnicu), a cesta pod ním je hodne frekventovaná – je to spojnice medzi Kolobou a Kramármi a aj z Rače idúce autá tadiaľ často jazdia – je to skratka mimo hlavných ťahov. Budova je úplne na výspe – v zákrute na rohu odbočky, týči sa hodne vysoko nad cestu.
Pri takomto nevkusnom blivajze sú Kaplického návrhy umeleckými monumentami najvyššej kategórie, a aj ten zrub lahodí oku neporovnateľne viac ako toto šialenstvo.
[39]
4. 2. 2009 v 15:36Culdaraztriptaco
(33) tak to mě podrž… 😀 . Tohle že stojí v Bratislavě??
[40]
4. 2. 2009 v 15:41Culdaraztriptaco
(30) Hromada staveb nezapadně do okolí. Vrcholem nevkusu je umístění obhodního domu Omega na Náměstí svobody. Krychle tam absolutně nezapadá. Kdyby byla alespoň pokryta čirých sklem, místo něho je tvořena unilými šedo – zelenými tabulemi skla…
Stejně tak jako brněnský Velký špalíček, který v místě, kde se nachází, působí rovněž jako pěst na oko…
„Chobotnice“, i když podle mnohých do krajiny nezapadá, působila by originálně jako solitér (kdyby jich bylo vedle sebe více, nemuselo by to být estetické)
[41]
4. 2. 2009 v 16:01lorenzlubos
klaudius: Tak ako pises. Na vypadovke, mimo centra v sedi, nevidim problem 😉
[42]
4. 2. 2009 v 20:30Stránka
Avantime – ak sa v BA niekedy ukážeš, môžeš si ho omrknúť.
lorenzlubos – zrovna tak by na poslednom pozemku ulice s rodinnymi domami neprekazal stylovy dreveny zrub
[43]
4. 2. 2009 v 21:54lorenzlubos
Stránka: Tebe nie, ale kazdemu, kto sa v umeni trosku vyzna a ma vkus.
[44]
4. 2. 2009 v 22:38Stránka
lorenzlubos – teraz som sa od srdca zasmial 😀
[45]
4. 2. 2009 v 23:45Culdaraztriptaco
(42) Rád se na to mrknu živě. Skutečně, bizardnější styl jsem snad neviděl…
[46]
6. 2. 2009 v 15:13major
Že Národné múzeum sa rozpadá? Tak načo vyhlasovali súťaž na knižnicu, keď nie sú peniaze?
Nad Národným divadlom sa tiež mohlo mávnuť rukou. Načo také honosné, keď nie je čo do huby? A vyzbieralo sa! A 2x!
[47]
7. 2. 2009 v 22:39Culdaraztriptaco
Zajímavá byla demonstrace za kaplického knihovnu. Sešli se zde zajímaví lidé i velmi významní politici. A stále tomuto projektu stojí v cestě ti samí lidé…
[48]
27. 2. 2009 v 22:43berlin
Gut!
[49]
27. 2. 2009 v 22:59Culdaraztriptaco
(48) Danke!
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.