-
Nižší střední třída: Rozuzlení
Po více než roce se dostáváme do finále v nižší střední třídě a můžeme hodnotit.. Tedy, ehm, hodnotit budu já a vy můžete, když se vám bude chtít, komentovat 😉
A co se testovalo? No téměř celá nižší střední třída mainstreamové produkce s jedním prémiovým návdavkem 😀
- Audi A3 1,9 TDI (//blog.auto.cz/perun/2008-10/27/)
- Citroën C4 1,6 VTi SX Pack (//blog.auto.cz/perun/2008-10/nizsi-stredni-trida-citroen-c4/)
- Fiat Bravo 1,4 T-jet Sport (//blog.auto.cz/perun/2008-10/nizsi-stredni-trida-fiat-bravo-sport-14-t-jet/)
- Ford Focus 1,6 Duratec Celebration (//blog.auto.cz/perun/2008-11/nizsi-stredni-trida-ford-focus-celebration-16-duratec/)
- Honda Civic 1,8 Type S (//blog.auto.cz/perun/2008-11/71/)
- Kia Ceed 1,6 CRDI Comfort (//blog.auto.cz/perun/2008-12/nizsi-stredni-trida-kia-cee%c2%b4d/)
- Mazda 3 1,6 Aktive (//blog.auto.cz/perun/2008-12/nizsi-stredni-trida-mazda-3/)
- Opel Astra 1,6 Enjoy (//blog.auto.cz/perun/2009-06/nizsi-stredni-trida-opel-astra-the-show-must-go-on/)
- Peugeot 308 1,6 THP Premium Pack (//blog.auto.cz/perun/2009-08/nizsi-stredni-trida-peugeot-308/)
- Toyota Auris 1,6 VVTi Sol (//blog.auto.cz/perun/2009-11/nizsi-stredni-trida-toyota-auris/)
Má to ale pár háčků.. některá z testovaných aut už se nenabízí, nebo mají nové a modernější motorizace či převodovky… Jak tedy vyhlásit vítěze mezi testovanými vozy (chybí Golf a Mégane, ale ty jsem uvedl s předstihem a zvlášť: ) a neudělat z toho jen šarádu? Jak zohlednit, že přes veškerou snahu jde někdy o testování jablek proti borůvkám… Proč křivdit Audi díky osazení prehistorickým TDI a proč stranit Peugeotu 308 za motorizaci, kterou si koupí tak.. jeden ze sta?
Takže jak z toho ven? Nijak. Berte výsledky jako snahu o co možná největší míru objektivity, která je ale v konečném důsledku stejně nedosažitelná.
Snažil jsem se v deseti možných a pro mě osobně důležitých faktorech exaktně vyhodnotit vlastnosti každého z testovaných vozů a přidělil jsem jim za každou z disciplín (viz popis níže) body od 1 až do 5 s jemnými odchylkami v podobě „půlbodů“. Celkové pořadí překvapilo i mě samotného, volil bych totiž trochu jinak. Ale jednou jsou parametry nastaveny, tak se na ně pojďme podívat:
1) KVALITA ZPRACOVÁNÍ
Tohle je mnohem důležitější měřítko, než by většina lidí na první pohled řekla. Nemá dle mých praktických zkušeností téměř nic společného se spolehlivostí, ale zásadně souvisí s komfortem užívání. Štve vás rezonující plast někde ve středovém tunelu, když přidáte plyn? Otravuje vás skřípání sedačky nebo plechový zvuk dovírání kufru? Čím déle auto užíváte, tím více se podobné nectnosti objevují. U některých aut dříve, u jiných později, pokaždé je to ale opruz.
2) DOJEM Z INTERIÉRU
Kde trávíte nejvíce času? Není to pod kapotou ani mezi nápravnicemi.. Ano, je to uvnitř a to znamená, že je velice důležité, abyste se uvnitř cítili dobře. Je jedno, čemu dáváte přednost, důležitý je dobrý pocit. K tomu se automaticky řadí také ergonomie, kvalita sedadel, vůně interiéru, barevné a materiálové sladění. Ne každý to přizná, ale tyhle věci pracují velmi intenzivně na vašem podvědomí a v konečném důsledku ovlivňují vaše emoce. Ať chcete nebo ne, to vůbec není důležité, protože je to tak.
3) AKUSTICKÉ VLASTNOSTI
Neznám mnoho otravnějších věcí v autě, než vytrvalý hukot od kol nebo od špatně těsnících rámů oken či dunícího motoru. Před dvěma týdny jsem „zažil“ tříválcové TDI ve Fabii a už nikdy více to nechi opakovat. Nikdy! Akustická pohoda je zejména pro delší cesty naprosto nezbytná a v mém případě by hrála při výběru auta důležitou roli zcela jednoznačně.
4) ŘÍZENÍ
Mě osobně je víceméně jedno, kolik zpětné vazby od přední nápravy ve volantu mám a celkem upřímně přiznávám, že ji ani neumím docenit. Dávám přednost vyváženému řízení bez vůlí, ale mnoho lidí tomu přikládá důležitost vpravdě zásadní. Co naplat, že jim mechanické řízení při haváriích láme prsty a zápěstí, chtějí zpětnou vazbu v puristických sporťácích, mají ji mít 😉
5) ŘAZENÍ
Tak toto je zase naopak disciplína, kterou je třeba ctít. Jezdit s křišťálovou koulí nebo se při každé změně rychlostního stupně ptát kartářky, co že je tam v kulise právě zařazeno, to je otrava i pro otrlé „stopětkaře“ Řazení v přesně vymezené a mechanicky vodící kulise, to je radost. Odhlédnu-li od faktu, že už se mi začíná řazení zajídat a rád bych v příštím autě jeden pedál ubral, je řazení velmi vypovídající o kvalitách jízdy samotné.
6) KOMFORT
Mám rád komfortní svezení. Tečka. K čemu mi bude sportovní podvozek na D1? Na co si budu hrát, když objíždím zkratkou přes dlažbu Starého města zácpy na nábřeží kolem Rudolfina? I komfortní podvozek umí jet velmi, velmi rychle. Náklon v zatáčce je zhusta pocitová věc a na adhezní vlastnosti dobrého podvozku v podstatě nemá vliv.
7) JÍZDNÍ VLASTNOSTI
Zaklínadlo mladých kluků a starých dětí 😛 Ve skutečnosti mnohem více jde o to, aby bylo auto za všech okolností bezpečně řiditelné, ovladatelné a předvídatelné. Jde o to, abyste se dokázali vyhnout divočákovi na cestě a neochutnali pár sekund poté dubovou kůru bočním okénkem vašeho auta. Jde o to, abyste v pohodě dojeli a je jedno, jestli svižně, nebo klidně. A pokud už jezdíte jako voli, pak jde o to, abyste tím ohrozili co nejméně lidí kolem.
8 ) X FAKTOR
Chcete snad dobře vypadat, ne? Máte rádi ten pocit, když si vás lidé v ostatních autech prohlížejí? Není vám jedno, jak se na vás bude dívat třeba kamarád, nebo obchodní partner, až pro něj přijedete? Trochu póza, trochu image, trochu sebereflexe.. Vyberte si 🙂
9) PRAKTIČNOST
Nezajímá? Pak asi jezdíte Lotusem nebo Opelem Speedster. Vy všichni ostatní chcete občas také něco převézt, že ano. Naložíte tchýni a tchána, jedete spolu k notáři, protože se před chvílí rozhodli, že vám přenechají ten statek v jižních Čechách a… oni se tam skoro nevejdou a tchán se na zadním sedadle praštil do hlavy, načež začíná rudnout vzteky a přehodnocovat své budoucí záměry… Takže? 😉
10) CENA
Ok, Bill Gates tohle asi nečte a ani nic takového neřeší, ale téměř všichni ostatní ano. Jsou tu mezi námi střelci, zkušení šoféři svých životních cest a moudří kvestoři, kteří za mini klidně vysolí půl milionu a nižší střední třída do šesti set tisíc, ta jako by ani nebyla 😛
Ale vážně. Cena je úhelným kamenem nižší střední třídy. Nemá váhu sta procent důležitosti, to ani omylem, ale důležitá je velmi. Nemám jinou možnost, než ji zařadit jako kterýkoliv jiný parametr a nijak nezohledňovat její vyšší váhu. Ono je také nutné dodat, že ne pro každého je pořizovací cena zaklínadlem.
Do ceny jsem se snažil zohlednit i reálné podmínky nákupu uvedených modelů.
A kdo se stal vítězem? Kdo prohrál? Je to v tabulce níže a jak říká jedno okřídlené úsloví… „Co je psáno, to je dáno“ 😎
- Vyhrát mohl jen jeden. Nebo to vidíte jinak? 😉
Je to sice souboj různých světů, ale vítěz může být jen jeden. A být v tomto klání třeba ten Golf VI a Mégane, vypadalo by to zcela jistě jinak. Stejně, jako kdyby bylo možné sestavit plně porovnatelnou škálu motorizací a výbav u všech modelů.. Jenže kdyby lítaly ryby, nebyly by rybníky.
Citroën C5 3.0 HDI V6 Golf vs. Mégane, aneb ring volný…
5 850 Responses to Nižší střední třída: Rozuzlení
[1]
1. 12. 2009 v 20:19wolff
Je mi méně než 40, neudělal si chybu.
Pokud si dobře pamatuji, pasivní natáčení tam bylo a o něco jednodužší váceprvek než má Focus teď taky. Vím to z toho důvodu, že sem utrácel enmalý ranec za gemoetrii zadní nápravy (ono to chce občas nechat proměřit, když chce člověk aby to fungovalo)…
[2]
1. 12. 2009 v 22:58Emel
wolff: no, já myslel spíš ke 30 než ke 40 ;-).
[3]
2. 12. 2009 v 0:39Rally fan
[93] Natáčéní kol u nezávislého zavěšení od osmdesátých let, to si asi trochu pleteš. Aktivní není ani efektivnější ani spolehlivější a hlavně si myslím, že aktivní do sportovního auta vůbec nepatří.
[95] Trouba jsi ty, když si myslíš bez faktů, že to je to samé co má stará Mazda. Focus má podvozek rychlejší než srovnatelná konkurence, to si myslí většína lidí, co s ním pořádně jeli. Odskakování zadní nápravy (tuhé i netuhé) není věcí minulosti ani náhodou.
[96] Nezávislé zavěšení zadních kol Ford Control Blade………..Chytré technologie http://www.ford.cz/Cars/Focus/Performance
Ano jde o pasivní a to je dobře, protože aktivní považuji za špatnou cestu [93].
[99] Focus nevychází ze žádné Mazdy ani z Mazdy3, Control Blade je čistě patentovaný design Fordu. I na okruhu jsou Bravo (platí jen pro verzi Sport), Civic a Astra pomalejší nez Focus se stejně tvrdým podvozkem jako mají oni třeba od H&R, KW.
[98] Jde o nápravu Ford Control Blade – horizontální i vertikální pohyb zadních kol s krátkými a dlouhými rameny (SLA) upevněnými na pomocném rámu….. tato zadní náprava je používána i na Focusu WRC.
http://www.ford.co.za/servlet/ContentServer?cid=1178853893084&pagename=Page&site=FMCSA&c=DFYPage#/1178853920199/
Control Blade Independent Rear Suspension
The great benefit of Control Blade IRS is that it’s been designed to separate suspension functions, allowing an optimal tune for varying conditions. As a result, Territory’s Control Blade IRS isolates harshness, while still ensuring excellent handling, superior stability and high levels of driver control.
Drivers will immediately notice a reassuring ‚anti-dive‘ under braking force, which means very flat body control and greatly enhanced stability.
The ‚Control Blade‘ is the dominant feature of the IRS – a longitudinal trailing arm with a large, plush bush at one end. It provides high levels of ride comfort, while providing the freedom to let the lateral links define toe and camber under traction and cornering loads.
This feature effectively isolates the handling components of the suspension from the road noise and impact harshness components of the suspension. The Control Blade IRS is mounted in a steel subframe, bolted directly to the underbody for increased stiffness.
The Control Blade IRS won the Silver Award at the 2002 Society of Automotive Engineers Australasia (SAE-A) Engineering Excellence Awards.
[4]
2. 12. 2009 v 6:17Perun
[103] Rally fan: Píšeš trochu (trochu dost) podobně jako Deadlift, tedy člověk, který tu místo hlavy užívá modrý ovál… 😐
Žádal jsem tě, aby nám popsal mechanismus natáčení kol zadní nápravy u Focusu (totální revoluce pro nevzdělanou motoristickou veřejnost) a ty sem místo toho kopíruješ část webu Fordu, kde se píše o významném přínosu řešení konstrukce zadní nápravy (Control Blade) pro zachování kontroly nad vozem a zajištění komfortního odpružení za všech jízdních okolností… atd atd. O nějakém přitáčení kol ani muk 😉
To samozřejmě nijak nesnižuje kvality dobré konstrukce podvozku Fordu.
Nikdo ti nebere tu možnost vyvěsit si nad postel plakát s Focusem WRC, věčně druhým až třetím účastníkem rally hned za Citroëny a všechny kolem pak přesvědčovat o své pravdě o natáčecích kolech, ale dej sem alespoň odkaz v jazyce, kterému nikdo nerozumí. Zkus to třeba finsky…
[5]
2. 12. 2009 v 9:37Emel
Rally fan: zkus si to trošku nastudovat… třeba tady: http://en.wikipedia.org/wiki/Steering. V 80. letech už tu byly nejen pasivní pseudonatáčecí nápravy typu Focus, ale i skutečné elektronické či mechanické systémy natáčení zadních kol.
[6]
4. 12. 2009 v 15:093008
Perun: Trochu mimo misu, ale ako by cca dopadla 3008 ? Vraj si to tiez mal v rukach …
[7]
4. 12. 2009 v 16:28Perun
[106] 3008: To je ale reálně auto úplně mimo tento segment. Ať si o tom myslí kdo chce co chce 🙂
Mě osobně se s ní velice dobře jezdilo a nebýt nepochopitelně hloupého nasazení „univerzálních“ polo-zimních pneumatik s vysokým profilovým číslem, byl bych ještě spokojený. Chce to 17″
Dobrá ergonomie, velmi tichý, motor (THP) krásně táhne, příjemné a překvapivě tuhé sedačky s výbornými opěrkami hlavy.
Nevyhovoval mi nedostatek prostoru u pravého kolena, jsem zvyklý jezdit jinak a tady mi vadil středový tunel. Ten ale ukrývá ohromnou klimatizovanou schránku… tam je snad i ozvěna 🙂
Zajímavé auto, dost místa a příjemná, čitelná jízda. Ale úplně mimo segmenty. Skutečně konkurence spíš pro Nissan Quasquai atp.
Komentáře nejsou povoleny.