-
Alfa Romeo 156 (1997-2005) díl II.
… pokračování
Společně s uvedením Alfy 156 přišla na trh zásadní revoluční novinka v oblasti vznětových motorů – vstřikování paliva systémem sběrného tlakového zásobníku zvaným Common-rail v motorech JTD (UniJet). Vývoj tohoto bezkomůrkového motoru u Fiatu principiálůně započal již v osmdesátých letech a poprvé byl vyzkoušen (bez velkého nadšení) v modelu Fiat Croma a spolupracovaly na něm společnosti Magneti-Marelli, Elasis, Denso a zejména Centro Ricerche Fiat. Po vzniku centra pro výzkum motorů a majetkových přesunech koncernu Fiat nejen vůči skupině Magneti-Marelli byla aplikace řešena v součinnosti s koncernem Robert Bosch GmbH, aby byl zajiště dostatečná materiálně-výrobní a diagnosticky-servisní základna (prostřednictvím fy Bosch došlo vzápětí i k zainteresování vývojové základny koncernu Daimler-Benz).
Principiální výhoda systému Common-rail oproti klasickým dieselům se vstřikovacími mechanickými čerpadly je konstantní vstřikovací tlak, který je nezávislý na aktuálních otáčkách motoru a díky němu je rozprášení paliva ve všech režimech lepší a homogennější, což má příznivý vliv na lepší a bezezbytkové prohoření směsi a tím pádem na zlepšenou a rozšířenou výkonovou křivku motoru s výraznou úsporou paliva. Určitou nevýhodou je velmi tvrdý chod motoru za studena (díky absenci vstřikovací komůrky), což je spíše jen krátkodobý negativní efekt. Časování a množství nafty určuje elektronická řídící jednotka. Do každého válce motoru je palivo vstřikováno prostřednictvím speciáního vstřikovače. Vstřikovače byly v prvních dvou generacích elektromagnetické, dnes se používají prakticky výhradně vstřikovače piezoelektrické. První generace systému Common-rail z roku 1997 používala vstřikovací tlak 1 350 barů, druhá generace z roku 2001 už 1 600 barů. V roce 1997 common-rail debutoval v modelu Alfa Romeo 156 1.9 JTD (později ještě v Mercedes-Benz CDI, který byl na rozdíl od dvouventilového JTD hned od počátku čtyřventilový). V nabídce se roku 1997 objevily motory se vstřikováním Unijet krom čtyřválce 1.9 JTD (77, později 81 a 85 kW) i v pětiválci s dvojicí protiběžných vyvažovacích hřídelů 2.4 JTD (100 kW, později 103 a 110 kW).V roce 2003 Fiat představil druhou generaci vstřikování Common-rail pod označením MultiJet. Prvním motorem nové řady se stal diesel 1,9 JTDm 16v se 110 kW (150 koní). Dalším byl pětiválec 2.4 JTDm 20v(129 kW) se 129 kW (175 koní). Systém vstřiku paliva M-Jet se ještě více podobá zážehovým motorům a využívá sekvence vstřiků během jednoho cyklu. Hlavní přínos systému MultiJet lze spatřovat v odstranění tvrdého chodu při studených startech, nižším celkovém hluku motoru a příznivějšímu složení výfukových plynů. Ve srovnání se staršími UniJety mají M-Jety zhruba o 25 % vyšší točivý moment ve většině pracovního pásma při zachování obdobné měrné spotřeby paliva. Výkony ale nevzrostly jen díky novému vstřikování, bylo třeba i mnohých konstrukčních úprav (zcela jiné hlavy válců se čtyřventilovým uspořádáním, pevnější ojnice díky zvýšení efektivního tlaku na píst, písty s kanálem pro přívod oleje k ložiskům pístního čepu, materiálově tvrdšího klikového hřídele, kompletně nové je sací i výfukové potrubí a všechny verze jsou vybaveny systémem proměnného časování lopatek statoru turbodmychadla VTG).
Dnes motory JTD patří k tomu nejlepšímu z prvních generací Common-railu. Jejich popularita a spolehlivost je nezpochybnitelná. Je trochu paradoxní, že věhlas Alfě 156 a potažmo automobilce se sportovním akcentem přinesly zejména dieselové motory, jejichž trend poznamenal po dobu následujích 10 let zvyšující se oblibu naftových motorů v celosvětovém měřítku, i když startovací rovinou toho trendu bylo představení prvního motoru TDI od Audi v roce 1988.
Fiat dnes prostřednictvím evropských, asijských, jihoamerických a australských továren dodává nejmodernější turbodiesely většině značek, etablovaných na zdejších trzích. Až další vývoj přímovstřikových a zejména malooobjemových přeplňovaných benzinových agregátů v poslední době pomalu zase otáčí tento trend rostoucího zájmu o turbodiesely. To se ale netýká automobilky Alfa Romeo, jejíž víc než 80 % dnešní produkce tvoří právě motorizace JTDm.Selespeed
Další z řady technických inovací, které jako první do osobního automobilu přinesla Alfa Romeo v roce 1999 je robotizovaná převodovka označená Selespeed od firmy Magneti Marelli. Nejedná se o klasický „automat“ s hydrodynamickým měničem, nýbrž o standardní mechanickou převodovku, u níž vlastní řazení jednotlivých rychlostních stupňů řeší hydraulika na základě informací ze snímačů řazení umístěných na místě klasické řadicí páky (ale pouze s posunem vřed a vzad jako u sekvenčních převodovek) nebo snímačů umístěných na volantu, přičemž obě sady snímačů jsou podrobeny dohledu řídicí jednotky (ochrana motoru proti „přetáčení“ či „podtáčení“). U druhé generace z roku 2002 byla tlačítka na volantu nahrazena pádlovým řazením pro snazší ovládání v rejdu.
Součástí Selespeedu byla i změna motormanagementu motoru 2.0 TS 16v ze staršího Bosch Motronic ME 1.5.5 na modernější Motronic ME 3.1 s elektronicky řízenou škrticí klapkou a integrovaným protiprokluzovým systémem, který byl od roku 2000 osazován ve veškerou produkci 2.0 TS 16v.Sportwagon
Z nabídky Alfy Romeo se po ukončení produkce modelu 33 v roce 1993 vytratila verze kombi s označením SportWagon. Bylo to napraveno až v roce 2000 na ženevském autosalonu, kdy byla představena verze Sportwagon na bázi modelu 156. Design a tuhost karoserie měly přednost před praktičností, takže nabídka úložného prostoru byla menší než u konkurence. Sportwagon byl spíš lifestyleovým než praktickým vozem, ale nebylo účelem stvořit užitkový vůz, který kdykoli odveze cokoli, nýbrž opět individualistický vůz se sportovním nádechem, jež nabízí vyšší užitnou hodnotu a větší praktičnost i při převážení menších nákladů či sportovního náčiní oproti sedanu 156. Konstruktéři vozu se ale snažili nezapomenout na praktické maličkosti mezi než patří zajímavé otevírání pátých dveří zasahujících hluboko do střechy, což umožňuje pohodlnou manipulaci se zavazadly i ve vzdálenějších místech zavazadlového prostoru (ten má po roletku pouhých 360 l, možno rozšířit na 1180 l). Verze Sportwagon měla oproti sedanu ještě příplatkový systém Nivomat – hydropneumatické odpružení, udržující konstantní výšku zádě bez ohledu na zatížení. Po několika stech metrech jízdy s naloženou Alfou je záď vozu hydraulicky srovnána do vodorovné polohy, která zůstává konstantní při jízdě nebo až 10 hodin po vypnutí motoru. Alfa Romeo 156 Sportwagon byla ke konci své výroby k dostání i v omezené sérii s trvalým pohonem všech kol pod označením Sportwagon Q4. Trakce byla tvořena mezinápravovým diferenciálem TorSen C s omezenou svorností, přenášejícím za ustálené jízdy větší část krouticího momentu na zadní nápravu, přičemž tento poměr byl měněn v závislosti na adhezních podmínkách. Nápravové diferenciály byly volné. Vůz byl vybaven turbodieselem 1.9 JTDm o výkonu 150 koní a překvapivě byly přední brzdy řešeny čtyřpístkovými pevnými třmeny Brembo a většími kotouči, což přispělo i k větší ovladatelnosti vozu. Ve standardní výbavě byly i některé odlišné doplňky oproti verzím s předním pohonem.
Alfa Romeo 156 GTA
Alfa Romeo 156 GTA byla veřejnosti představena v roce 2001, opět na zaslíbené půdě frankfurtské Motor Show. Tehdy byla ještě okna vystaveného modelu začerněna, aby návštěvníci neměli možnost spatřit nový interiér, který se představil ve druhé generaci pro modelový rok 2002. Ke změnám oproti doposud nejsilnější verzi 2.5 V6 se řadily následující prvky: nový agregát 3.2 V6 24v, kompletně nové bylo též nastavení odpružení, přibyla silnější brzdová soustava se čtyřpístkovými třmeny brembo vpředu a chlazenými kotouči zvětšenými na 315 mm a ještě strmější a bezprostřednější řízení. Auto bylo zvenčí rozpoznatelné díky černé optice světel, masivnějším nárazníkům, prahům a 17palcovým kolům s originálním designem . Motor verze GTA byl derivátem klasického alfáckého motoru s novým klikovým mechanismem a hlavou válců, které byly vyvíjeny pro společný projekt šestiválců s GM..
Vidlicový šestiválec s úhlem rozevření řad válců 60°, čtyřventilovou technikou s hydraulickým vymezováním ventilové vůle, spalovacím prostorem tvořeným v hlavě válců a „chytřejším“ motormanagementem Bosch Motronic ME 7.3 (2.5 V6 byl osazován nejprve Motornicem 2.1, od roku 2000 pak Motronicem 3.1) poskytoval maximální výkon 184 kW (250 koní) při 6400/min., ale jeho největší devizou byl nástup výkonu již v nízkém pásmu otáček. Již při 3500/min bylo k dispozici rovných 130 koní (95,5 kW), při 4000/min. bylo k dispozici 160 koní (117,5 kW) a maximum momentu 300 Nm bylo k dispozici při 5000/min. (209 koní, tedy 153,7 kW), přičemž momentová křivka začala klesat až na hranici 6000/min. (247 koní – 181,6 kW). Bohužel až v průběhu výroby se ukázalo, že pro přenos takového výkonu bude nezbytně nutné dovybavit přední poháněnou nápravu šnekovým diferenciálem s omezenou svorností, který později našel uplatnění i v modelu 147 JTDm či GT pod označením Q2.
Nelze si neodpustit konfrontaci i špičkových modelů řady 155 a 156. Zatímco Alfa 155 s pohonem předních kol se moc dobře neprodávala, protože neposkytovala dostatečné jízdní emoce ani v oblasti dynamiky, ani v oblasti jízdních vlastností v takové míře, na níž byly zákazníci značky zvyklí, u vrcholných verzí to již takto říci nelze. Vrcholná verze Alfy 155 označená Q4 s agregáty a trakcí převzaté z legendárního vozu Lancia Delta HF Integrale EvoII. Jízdní vlastnosti vozu se posunuly proti modelům s předním pohonem do nepoměrně vyšších sfér a vůz umožňoval drobnými zásahy zvyšovat dynamiku v nezvyklém měřítku. Doslova brutální pak byla verze Alfa Romeo 155 GTA (viz článek), u níž se konstruktéři zcela oprostili od oněch kompromisů ve prospěch komfortu a zůstal jen syrový supersport zrychlující z 0 na 100 km/h za 5,5 s a zvládnuvší kilometr s pevným startem za pouhých 24,6 s. Důved byl zřejmý – homologace pro šampionát C.I.V.T., jehož se AR 155 GTA stala ihned v roce 1993 neohrozitelným vládcem…
Naproti tomu Alfa Romeo 156 přinesla výrazný komerční úspěch a s modelem přišly na svět i některá doslova revoluční řešení, ale .. Verze GTA své předchůdkyni prostě nestačila. Oproti předchůdci tak byla sice charismatickým, ale jen o něco rychlejším autem než sériová 156 2.5 V6, se sportovnějšími prvky navíc. Nebyla už tím nekompromisním sportovním nářadím, které dalo v minulosti vzniknout pojmu GTA..Facelifty
Rok 2001 přinesl velmi povedený facelift interiéru. Novinkou byla dvouzónová klimatizace, nový volant (z Alfy 147), nové barvy v interiéru, xenonové světlomety a audiosystém od firmy Bose s ovládáním na volantu. 156 dostala i palubní počítač umístěný v kapličce na středu palubní desky. Řazení Selespeed bylo vylepšeno. Standartem se stalo i ESP a ASR díky změně motormanagementu, stejně jako airbagy ve sloupcích karoserie. Nechyběl motor 2.0 JTS a výkonnější verze JTD. Jedinou změnou na exteriéru bylo lakování lišt nárazníků a zpětných zrcátek v barvě vozu . Modelový rok 2003 přinesl kromě palubního počítače stejný interiér, ale výraznější změny exteriéru. 156 se začala prodávat s novou, agresivnější maskou a pozměněnými zadními svítilnami (autorem Giorgetto Giugiaro). Verze GTA nikdy tento vnější vzhled nedostala. U motorů JTD došlo ke kompletnímu přechodu na MultiJet a do vrcholné verze výbavy přibyla verze TI (Turismo Internazionale). Měla sportovní kit, modifikované zavěšení, snížený podvozek, sériově kola 215/45 R17 a kožený interiér. Tento redesign od Giugara dodnes dělí příznivce Alfy 156 na dva tábory. První skupina jednoznačně preferuje původní masku, druhá zase tu novější, agresivněji působící. Dnešní optikou je jasné, že šlo o záměrné designové propojení 156 s budoucí faceliftovanou 147 a zejména s novou 159.
Sportovní úspěchy
Stejně jako předchůdce, AR 155, byla i Alfa 156 velmi úspěšná na závodních tratích. Jezdila Evropský šampionát cestovních vozů (ETCC), od nějž je v současnosti odvozen světový seriál WTCC. Tento sportovní program Alfy a její působení v závodech měl na starosti partner Fiatu, firma N.Technology S.p.A. sdružující do té doby samostatné oddělení pod označením Nordauto Squadra a Abarth (který se po opuštění WTCC vlivem ukončení výroby 156 vyvázal pod samostatnou společnost, mající na starosti stavby vozů FIAT pro rally sk. S1600 a S2000). V roce 1998 Alfa Romeo postavila a představila speciál pro skupinu N. S tímto vozem získala následující tituly:
- 1998 Italian Super Touring Car Championship – Alfa Romeo 156 D2, F. Giovanardi
- 1999 Italian Super Touring Car Championship – Alfa Romeo 156 D2, F. Giovanardi
- 2000 European Super Touring Car Cup Winner – Alfa Romeo 156 D2, F. Giovanardi
- 2001 FIA European Touring Car Championship – Alfa Romeo 156 D2, F. Giovanardi
- 2002 FIA European Touring Car Championship – Alfa Romeo 156 Super 2000, F. Giovanardi
- 2003 FIA European Touring Car Championship – Alfa Romeo 156 Super 2000, G.Tarquini
Celkem 6 titulů jezdeckých, 3 tituly značek a 4 titulů v týmech (N.Technology) během 10 let.
Pozn.: pro rok 2008 ale byl ohlášen konec spolupráce Alfy Romeo a N.Technology. V posledním roce 2007 dosáhl J. Thompson třetího místa s AR 156 ve WTCC jako nezávislý (tzn. netovární) pilot (s tovární podporou), přičemž až do samotného závěru byl ve hře o titul, což je se 3 roky starým autem skutečně nevídaný výkon (deklasoval tým BMW Schnitzer, celý tovární tým Chevrolet a většinu továrního týmu Seat (s výjimkou jednoho). osmkrát vystoupit na stupně vítězů s 3 roky nevyvíjeným modelem je opravdu vzácné.
Ocenění
Nedlouho po své premiéře, 27. listopadu 1997 tento sportovní sedan obdržel nejvyšší ocenění, které může osobní automobil dostat – „Car Of The year“. 56 vybraných novinářů z 21 evropských zemí zcela spontánně zvolilo Alfu 156 a po letech krize tak nejlepší auto pro rok 1998 pocházelo z Milána… Toto nejprestižnější ocenění bylo prvním z mnoha vavřínů, které měla 156 během své existence nasbírat. Titulů pro Alfu nakonec bylo 34.
Resumé
Alfa 156 byla ve své době zkrátka vynikajícím spojením inovativního designu, nových technických řešení a charisma, který v mnoha směrech určil další vývoj automobilové tvorby. Za celým osm let produkce Alfy Romeo 156 (1997 – 2005) bylo vyrobeno přes 680 000 kusů. To byl pro značku obrovský úspěch, komerčně dokonce největší v celé její historii. Rok 2005 se už nesl ve znamení příchodu nástupce, nové Alfy 159, a tak se éra nejúspěšnějšího sedanu Alfy Romeo všech dob uzavřela. Derivátem Alfy 156 byl také model Alfy 147 (Car of the year 2001) a model GT, které nejsou do toho výčtu a popisu přímo zahrnuty, ale mnohé pro ně platí stejně.
Pokud modelovou řadu 156/147/GT pojmeme jako první plnohodnotnou řadu v „restruktualizační“ historii firmy, můžeme hovořit přinejmenším o úspěchu. Trochu odchýleném od historického směru, ale nezpochybnitelném. Je otázkou, do jaké míry se marketingovému nástupci stošestapadesátky – AR 159 – podaří na tyto úspěchy navázat. Představuje zase zcela nový směr, který je naprostým odchýlením od sportovního image značky a přechodem do kategorie luxusních manažerských vozů. Na druhé straně ambice nového projektu Junior/149 vyznívají jako návrat ke kořenům. Ale to bude již zcela jiná historie…
Jen krása nestačí – Alfa 159 (2005-2011) Alfa Romeo 156 (1997-2005) díl I.
24 Responses to Alfa Romeo 156 (1997-2005) díl II.
[1]
10. 4. 2008 v 13:10autor
podrobné zpracování ostatních modelů Alfy Romeo (od jiných autorů) najdete na Alfáckém fanwebu http://www.cuoresportivo.net. troufám si tvrdit, že podobně obsáhlé a zajímavé texty o AR v českých končinách jinde nenajdete 😉
[2]
10. 4. 2008 v 22:16RS
Luxusní rozbor! Párkrát se tu řešila bezpečnost AR156, myslíš, že bys k tomu mohl dohledat něco bližšího a konkrétnějšího. Všude se předtřásá tuhost karoserie ale faktický test nebo důkaz nikde. Oficiální test NCAP překvapivě nikdy neproběhl, na Youtube je k sehnání jediný nárazový test a ten dopadl tragicky. Celkem dost by mě zajímalo jak si vlastně stojí.
Zajímavé by bylo se také více věnovat technickým a jiným potížím 156ky než jen superlativy.
[3]
10. 4. 2008 v 23:27Kubas
RS: k těm technickým potížím – hlavní problém 156 se jmenuje TwinSpark (v němčině „Motorschade“) – více informací se dá najít na již zmíněném webu: http://www.cuoresportivo.net/index.php?link=cuore-technika-motory-TS 😉
[4]
11. 4. 2008 v 9:11autor
k té tuhosti:z této tabulky vidíš, že tuhost je lepší než u podobně starých konkurentů, má ji dokonce vyšší než novější BMW 3 e46 atd. nárazový test oficiálně neproběhl, dle údajů o jednotlivých modelových rocích je ale poatrné, že se na pasivní bezpečnosti pracovalo – poh.hmotnost rostla. takže určitě bude 156 z roku 2002 bezpečnější než 97 ročník, otázka o kolik. konstrukčně podobně staré modely (Audi A6,VW Passat B5 atd. měly dvě nebo tři hvězdy NCAP). Myslím že 156 je na tom podobně, můj odhad je 3 hvězdy…
Rolls Phantom -> 40.500 Nm/grado
VW Phaeton -> 37.000 Nm/grado
Porsche Cayenne -> 36.900 Nm/grado
Ferrari F50 -> 34.600 Nm/grado
Audi A8 -> 32.500 Nm/grado
Alfa Romeo 159 -> 31.420 Nm/grado
VW Passat 2005 -> 31.400 Nm/grado
Mazda RX8 -> 30.000 Nm/grado
Porsche 911 Turbo -> 29.000 Nm/grado
Aston Martin DB9 Coupe -> 27.000 Nm/grado
Ford GT -> 27.000 Nm/grado
Porsche 911 Turbo 996: 27.000 Nm/grado
Pagani Zonda -> 26.300 Nm/grado
BMW Serie 7 -> 25.000 Nm/grado
BMW Serie 3 E90 -> 25.000 Nm/grado
VW Golf V -> 25.000 Nm/grado
Peugeot 1007-> 25.000 Nm/grado
Audi A-8(primera generación) -> 25000 Nm/grado
Peugeot 407 Coupe -> 24.585 Nm/grado
Alfa 166 -> 24.500 Nm/grado
Rover 75 -> 24.500 Nm/grado
Mini Cooper S -> 24.500 Nm/grado
Bmw Serie 5 -> 24.000 Nm/grado
BMW X5 -> 23.100 Nm/grado
Lambo Gallardo -> 23.000 Nm/grado
Peugeot 407 -> 22.675 Nm/grado
Saab 9-3 Sport Sedan -> 22.000 Nm/grado
Peugeot 307 y C5 -> 21785Nm/grado
Ford Mustang 2005 -> 21.000 Nm/grado
Saab 9-3 Sport Hatch -> 21.000 Nm/grado
Chrysler Crossfire -> 20.140 Nm/grado
Lamborghini Murcielago -> 20.000 Nm/grado
Volvo S60 -> 20.000 Nm/grado
VW Passat 20.000 Nm/grado
VW Polo actual -> 20000 Nm/grado
Alfa 156 -> 19.250 Nm/grado
Audi TT -> 19.000 Nm/grado
BMW Serie 3 E46 (a. no abatibles) -> 18.000 Nm/grado
Opel Astra Coupe -> 18.000 Nm/grado
Opel Vectra C-> 18.000 Nm/grado
Fiat Bravo (3 puertas) -> 17955 Nm/grado
VW Fox Sport -> 17.940 Nm/grado
Fiat Croma actual-> 17.500 Nm/grado
Alfa 164 -> 17.500 Nm/grado
Alfa GTV -> 17.500 Nm/grado
Lancia Lybra -> 17.100 Nm/grado
Ford Mondeo 4p -> 16.800 Nm/grado
Jaguar X-type -> 16.500 Nm/grado
Jaguar X-type Wagon -> 16.319 Nm/grado
Citroën Xsara Picasso -> 16300 Nm/grado
Ford Mustang 2003 -> 16.000 Nm/rad
Peugeot 206 SW -> 15.800 Nm/grado
Alfa 147 3p -> 15.400 Nm/grado
Mazda Rx7 -> 15.000 Nm/grado
Ferrari 360 Modena -> 14.700 Nm/grado
Aston Martin DB9 Cabrio -> 15.500 Nm/grado
BMW Z4 -> 14.500 Nm/grado
Jaguar XJ8 -> 14.300 Nm/grado
BMW Serie 3 Touring E46 (a.abatibles) -> 14.000 Nm/grado
Fiat Brava -> 14000 Nm/grado
Alfa 147 5p -> 13.700 Nm/grado
McLaren F1 -> 13,500 Nm/grado
Porsche 911 Turbo (2000) -> 13.500 Nm/grado
Lancia Lybra SW -> 13.170 Nm/grado
BMW Serie 3 E46 (a. abatibles) -> 13.000 Nm/grado
Porsche 959 -> 12,900 Nm/rad
Ford Mondeo 5p -> 12.800 Nm/grado
Citroen Xm(tenía a. abatibles) -> 12600 Nm/grado
BMW Serie 3 Coupe e46 (a.abatibles) -> 12.500 Nm/grado
Opel Astra G 4p -> 12.000 Nm/grado
Audi A2 -> 11900 Nm/grado
Jeep Cherokee -> 11.900 Nm/grado
Porsche 911 turbo Cabrio 996 -> 11.600 Nm/grado
Audi A4 Cabrio -> 11.500 Nm/grado
Saab 9-3 Cabrio -> 11.500 Nm/grado
Lotus Elise 111s -> 11.000 Nm/grado
BMW Serie 3 E36 Touring -> 10.900 Nm/grado
BMW Serie 3 Cabrio -> 10.800 Nm/grado
Opel Vectra B -> 10345 Nm/grado
Lotus Elise S1 -> 10.133 Nm/grado
Ferrari 355 -> 10.000 Nm/grado
Saab 9-3 (primera generación) ->10000 Nm/grado
Volvo S-70 -> 10.000 Nm/grado
Mercedes w124 -> 9900 Nm/grado
Peugeot 807 -> 9.800 Nm/grado
Audi 100(1982-1990)-> 9570 Nm/grado
Ford Mustang Convertible (2005) -> 9.500 Nm/grado
Rover 200 (actual rover 25) -> 9000 Nm/grado
Lotus Elan GRP body -> 8.900 Nm/grado
Mercedes 190 -> 8900 Nm/grado
Citroen CX -> 8600 Nm/grado
Ferrari 360 Spider -> 8.500 Nm/grado
Lotus Elan -> 7.900 Nm/grado
Dodge Viper Coupe -> 7.600 Nm/grado
Fiat Tipo y Citroën Zx -> 7.200 Nm/grado
Chrysler Durango -> 6.800 Nm/grado
Lotus Esprit SE Turbo -> 5.850 Nm/grado
BMW Z3 -> 5.600 Nm/grado
Seat Ibiza 93-98 -> 5200 Nm/grado
Ford Mustang Convertible (2003)-> 4.800 Nm/grado
Seat Ibiza 84-92 -> 4000 Nm/grado
[5]
11. 4. 2008 v 10:55RS
Já jsem 156ku měl, takže o technických nedokonalostech by se dalo vyprávět, ale zajímalo mě to z odbornějšího hlediska, přeci jen AR nemá z tohoto pohledu příliš dobrou pověst a 156 už vůbec ne.
Tuhost je na svoji dobu pěkná, ale v praxi to nemusí znamenat vůbec nic. Taková Navara může být tuhá jako tank, ale po nárazu do zdi je z ní zmačkaná konzerva.
Tento jedinný dostupný crashtest AR156 mi přijde velmi alarmující
http://www.youtube.com/watch?v=kxZpyKn52o0
Nechápu jakto, že za neuvěřitelných 10let výroby nikdo nikdy test neprovedl… skoro mi to přijde jako záměr.
Současně, myslíš že faceliftovaná 156ka přišla o technické neduhy první verze a zvýšila se bezpečnost, nebo je to jen předpokládaná teorie?
[6]
11. 4. 2008 v 11:04autor
mám mj. i AR 156, rv 2001 a už jen ve zpracování interiéru je to lepší než 98´ a 99´ co mají kamarádi. MY 2002 je pak zase o třídu výš. osobně myslím, že auta z roku 2002 – 2005 jsou kvalitativně o třídu výš a s motory JTDm nebo JTS je to skvělá volba za (dnes) „pár korun“.
mám JTD a je to velmi odolný motor, spolehlivý. trochu trpí nápravy a elektrika je rozverná, ale nic dramatického. s focusem jsem měl daleko víc starostí, octavia TDi byla plus minus stejně spolehlivá. mám auto s poctivým původem z autohausu u Mnichova a nemůžu na AR 156 v tomto ohledu říct křivé slovo. (ovšem starší ročníky s motorem 2.0 TS, to je trošku loterie).
[7]
11. 4. 2008 v 11:16RS
Červená AR156 1.9JTD 77kW rv2000. Byla to srdcovka, ale technicky už to bylo horší. V interiéru leccos upadávalo a vrzalo, překvapivě palubka nechrastila. V zimě hůř startovala, špatné těsnění dveří, pravidelně zamrzaly, problémy se zámkem kufru, mizerné topení, centrál aj…
Ale byla to taková srdcovka, že mám chuť si jí skoro pořídit znovu 🙂
[8]
11. 4. 2008 v 11:17RS
Ještě originální rádio AR, to byl taky zážitek 🙂
[9]
11. 4. 2008 v 11:59autor
jo, klima není nejvýkonnější a 156 taky hůř svítí. ale tím asi výčet nectností fakt končí, pro řidiče je to na tu dobu a koncepci fantastické vozidlo. ovšem chce to benzín, aby byl požitek úplný. JTS jen trochu papká olej,ale je to super motor. V6 je ještě lepší, ale jezdí za 12/100. pokud budeš chtít diesel, jednoznačně doporučuji 1.9 JTDm. silný,úsporný,spolehlivý a ne tak těžký jako pětiválec (ten mám já).
[10]
11. 4. 2008 v 16:22mirwald
„s focusem jsem měl daleko víc starostí, octavia TDi byla plus minus stejně spolehlivá. “
Rádíku, u Oktávky jste taky měnil obě nápravy ? A fikus nebyla kdovíjak slepená bouračka ?
Jinak tuhost kastle v krutu nijak neosuvisí s pasívní bezpečností.
[11]
14. 4. 2008 v 12:48autor
mirwald: tak pozor, odolností náprav bych ani omylem nesoudil kvalitu či nekvalitu auta. jen ignorant nechápe, že propracované lichoběžníkové zavěšení z lehkých slitin, díky kterým má i dnes 156 špičkové jízdní vlastnosti má pochopitelně menší životnost než zemědělské zkrutné příčky atd. používané například u německé produkce tehdejší (i nedávné) doby. někdo zkrátka preferuje párky z Lidlu, někdo parmskou šunku. parma pochopitelně stojí víc, taky přinese větší požitek.
jinak tuhost kastle nesouvisí s pasivní bezpečnstí, ale je to narozdíl od nárazového testu údaj, který je k oficiálně dispozici a proto jsem ho zde uvedl.
[12]
25. 5. 2008 v 7:40Marc159
Autor: Termín „zkrutné příčky“ bude asi špatný překlad, stejně jako celý článek, že? Ovšem „párky z Lidlu“ jsou bezpochyby v pořádku 🙂
[13]
28. 5. 2008 v 9:07autor
marc: pokud jsi nikdy neviděl tuhou zadní nápravu se zkrutnou příčkou, případně o ní nic nevíš, tak bys možná neměl psát na motoristické weby podobná moudra. akorát se ztrapňuješ 🙂
P.S. až od tebe někdy uvidím podobný autorský text, můžeme si bavit dál. do té doby jsi jen břídil, který nedá domhromady 5 vět do smysluplného celku.
[14]
30. 5. 2008 v 1:54Marc159
Podívej, je sice pravdou, že ve slovníku lze nalézt jako ekvivalent slovu „bar“ „příčka“, ale nejsme zedníci, takže bych se přikláněl spíše slovu tyč a než napsat „zkrutná příčka“, tak bych zkusil „torzní tyč“. Takže jak píši. Nejsi žádný autor, jen špatný překladatel věcí, kterým nerozumíš. Ale jestli se ti v paneláku kroutí příčky, tak se omlovám 🙂
[15]
30. 5. 2008 v 9:10autor
kupodivu stejný termín používají zcela běžne motorističtí novináři. a troufám si tvrdit, že jsou to větší profící než ty. v paneláku jsem v životě nebydlel, navíc mi stavějí barák.
[16]
30. 5. 2008 v 10:20Harous
Poslys Marceli, mozna by ses mel radsi venovat ty zednicine a nemotat se do neceho, cemu ne az tak uplne rozumis. Oznacit zkrutnou pricku za spatnej preklad torzni tyce je tak trochu odvazne. Driv jsi mel alespon trochu uroven, ale ted je z tebe uz jen chudak, kterej musi vsechno napadat. Uz jen slovickaris a chytas se kazdy blbosti… 🙁 Budes se asi divit, ale zkrutna pricka je neco jinyho nez torzni tyc, prestoze maji stejnou funkci zalozenou na stejnym principu. Dokonce jsou k nalezeni pripady, kde je jak zkrutna pricka, tak torzni tyce…
[17]
30. 5. 2008 v 10:33Marc159
Harous: Už jsem se divil, že bys tu chyběl. Mohu tě ale ujistit, že terminus technicus „torsion bar“ lze sice s mizerným slovníkem přeložit jako zkrutná příčka, ale i malé dítě ví, že příčka je svou povahou plocha a nemůže být zkrátka zkrutná. To, že to takhle překládá kdejaký „motoristický novinář“ je jen smutným odrazem současného stavu žurnalistiky. Ale jistě nás rád obohatíš konkrétními případy o kterých píšeš, tedy kde je nejen zkrutná příčka, ale i torzní tyč…
[18]
30. 5. 2008 v 11:12Harous
Zkus treba zadni napravu Renaultu 21…
[19]
30. 5. 2008 v 12:43Marc159
Harous: Co s ní mám zkusit? Je snad rozdělena příčkami nebo co? Vzpamatujte se chlapi, vstaňte někdy od těch počítačů a běžte se podívat o čem vlastně píšete…
[20]
30. 5. 2008 v 13:43Harous
Tak tohle pise ten pravej… :-))))))))))))))))
[21]
30. 5. 2008 v 14:40Harous
http://r21club.com/view.php?cisloclanku=2005030801
http://r21club.com/view.php?cisloclanku=2005030301
Dva clanky o R21, doporucuju se zamerit na sekci podvozek.
Timto debatu o torzkach koncim, alespon s nekym kdo si na aute nevymeni ani zarovku, vsechno hleda na googlu a me pak radi at vstanu od pocitace… :-)))))))
[22]
30. 5. 2008 v 17:35Marc159
Harous: O debatu s tebou nikdo nestál, tak si ji můžeš ukončit kdykoli je ti libo. Jak jsem ti psal již dávno je těžké s tebou debatovat o čemkoli, protože v podstatě ničemu nerozumíš. Jestli chceš překročit vlastní stín a přestat si hrát na papouška, tak napiš SÁM, jak ta tvá zkrutná příčka vypadá. A můžete se spojit s raddikem. To je také jen takový žvanil :))
[23]
2. 6. 2008 v 9:14autor
Torzní tyč se většinou používá jako nosný a zároveň deformační člen (AR 75). Torzní příčka se zpravidla používá jako sekundární člen (bez ní zpravida kolo neupadne), ale někdy se může jednat i o kombinaci obojího (např. AR 166)
[24]
5. 6. 2008 v 2:37Marc159
Beru. Mohl bys ale nám, kteří torzní příčku neznají, ji alespoň nějak popsat? Pokud by byl anglický překlad, tak bych se pokusil něco sehnat sám, ale autorů, kteří používají tento termín je málo a zatím jsem nenašel žádného, který by byl schopen alespoň zevrubně popsat o co vlastně jde.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.