Archiv pro měsíc: Srpen 2008
-
Mercedes-Benz E – první neoficiální foto
Mercedes-Benz E – první neoficiální foto Na internetu se mi náhodou podařilo objevit neoficiální foto nové třídy E od M-B. Jeho tvary se hodně přibližují skicám, které se celkem pravidelně objevovali v AutoBildu. Vůz nese designové prvky, které se objevily na novém C či faceliftu SL. Interiér prošel výraznou změnou a svými hranami připomíná staré dobré mercedesy z 80. let. Zajímavý detail, klasické hodiny s ručičkami jsou stále součástí združených ukazatelů ;-).
126 komentářů -
Hybridní automobily 3 – Jak funguje Toyota Prius
Jak funguje Toyota Prius V dnešním článku spojíme teorii s praxí a povíme si něco o fungování asi dnes nejznámějšího hybridu Toyoty Prius. Jak už bylo řečeno, jedná se o kombinovaný hybrid. Klíčovým členem celého systému je dělič výkonu. Pro začátek si je dobré uvědomit několik věcí: – vůz nemá klasickou převodovku ( manuální či automatickou) – vůz není vybaven ani spojkou či hydrodynamickým měničem (spalovací motor je pevně spojen s poháněnými koly přes jeden převodový poměr!! ) – motor nemá startér, jeho funkci zastupuje jeden z motor-generátorů (Prius má dva) – motor nemá alternátor, elektrická energie pro spotřebiče na …
28 komentářů
-
Hybridní automobily 2
Druhým článkem o hybridních automobilech se pokusím objasnit jejich rozdělení. Dle… Struktury pohonu se můžete setkat se třemi systémy -sériový -paralelní -kombinovaný (s děličem výkonu) Sériový hybrid Sériový hybridní pohon se v mnohém podobá vozu s čistě elektrickým pohonem. Spalovací motor pohání generátor, není tedy přímo spojen s poháněnými koly. Generátor má dvě funkce, buď slouží k dobíjení baterií nebo dodává energii pro elektromotor pohánějící kola vozu. Při požadavku maximálního výkonu, je potřebná energie dodána jak z baterií, tak z generátoru. Převodovka není potřeba, elektromotor je účinnější v širším rozsahu otáček než-li spalovací motor. Elektromotorů může být ve voze několik, …
21 komentářů -
Hybridní automobily – historie
Zelená vlna zdá se nabírá na mohutnosti a s každým dalším autosalonem je veřejnost zahlcena novými koncepty, jejichž spotřeba vypadá víc než zajímavě. Vozy kombinují druhy pohonů s různým stupněm složitosti, což laickou veřejnost často přivádí k němému úžasu a nadšení zároveň. Asi každému v tu chvíli proběhne hlavou otázka. Jak tento systém vlastně funguje a v čem tkví jeho pokrokovost? V sérii několika článků se zaměřím právě na dnes tolik skloňované hybridní automobily. Pro začátek nahlédnu trochu do historie, v textu se objeví různé pojmy označující systémy pohonu či jiné obraty často spojované právě s hybridy. Ty budou objasněny …
33 komentářů